Valószínűségszámítás, Bayes-tétel: mekkora az esély?

Van három dobozom, az egyikben 2×50Ft, a másikban 2×200Ft, a harmadikban 1×50Ft + 1×200Ft. Találomra választok egy dobozt, amiből találomra kiveszek egy érmét. Ha a kezemben lévő érme egy 200Ft-os, mekkora az esély rá, hogy a dobozban lévő másik érme is az? A levezetésre is szükségem lenne. Köszönöm!

2023. márc. 23. 15:57
 1/5 anonim ***** válasza:

2 dobozban van 200 forintos es a kettobol csak az egyikben van meg egy 200 forintos, ugyhogy a keresett valoszinuseg 1/2 (kedvezo / osszes)


De ha mar tudod, hogy Bayes tetellel is meg lehet oldani, akkor ott hol akadtal el?

2023. márc. 23. 19:28
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Jelölje A azt az eseményt, hogy 200 Ft-os érmét veszek ki, B_1 azt, hogy az első dobozt választottam, B_2 azt, hogy a másodikat, B_3 azt, hogy a harmadikat. Nekem a P(B_2|A) valószínűségre van szükségem.


Ekkor a Bayes-tétel szerint P(B_2|A)=P(A|B_2)P(B_2)/Σ((A|B_i)P(B_i))


Nyilván P(A|B_2)=1, hisz a 2-es dobozban csak 200-asok vannak, P(A|B_1)=0, hisz az elsőben nincs 200-as, P(A|B_3)=(1/3)(1/2)/(1/3)=1/2.


Tehát

P(A|B_2)P(B_2)=1*1/3=1/3

Σ((A|B_i)P(B_i))=0*1/3+1*1/3+1/2*1/3=1/3+1/6=1/2


A keresett valószínűség így


(1/3)/(1/2)=2/3

2023. márc. 23. 20:31
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Az első válaszoló érvelése pedig azért hibás, mert klasszikus valószínűségi mezőt tételezett fel. Egy valószínűségi mező akkor klasszikus, ha minden kimenetel valószínűsége egyenlően valószínű, és ekkor a valószínűségi mező bármely eseményére alkalmazható a kedvező/összes képlet. De ez a valmező nem klasszikus, mert az egyes kimenetelek valószínűsége nagyon nem azonos.
2023. márc. 23. 20:41
 4/5 anonim ***** válasza:

Elso vagyok.

Valoban a masodiknak van igaza.

2023. márc. 23. 21:14
 5/5 A kérdező kommentje:

Egyes: a képleten belül az értékek elhelyezésénél. Még kezdő bayesoló vagyok.


Kettes: köszönöm!

2023. márc. 24. 09:18