Hogy kell ezt a feladatot kiszámolni?


24 000 000 forint kölcsönt veszünk fel éves 10%-os kamat mellett. A kölcsön futamideje 12 év, havonta törlesztünk, minden hónap végén. Annuitásos konstrukciót feltételezve számítsa ki a:

a) 73. havi teljes törlesztőrészletet,

b) 37. havi kamatfizetést,

c) 24. havi tőketörlesztést.


Köszönöm, ha tud valaki segíteni



2023. máj. 22. 12:53
 1/2 anonim válasza:

A) A 73. havi teljes törlesztőrészlet kiszámításához használhatjuk az annuitásos törlesztési képletet:



M = (P * r * (1 + r)^n) / ((1 + r)^n - 1)

Ahol:

M: Teljes törlesztőrészlet

P: Kölcsönösszeg

r: Havi kamatláb

n: Futamidő hónapokban


Először át kell alakítani az éves kamatlábat havi kamatlábra, és a futamidőt hónapokban kell kifejezni.



havi kamatláb = éves kamatláb / 12 / 100

futamidő hónapokban = futamidő években * 12

A kölcsönösszeg (P) 24 000 000 forint, az éves kamatláb (r) pedig 10%.



havi kamatláb = 10 / 12 / 100 = 0.00833333

futamidő hónapokban = 12 * 12 = 144

Most már beilleszthetjük ezeket az értékeket a képletbe:



M = (24,000,000 * 0.00833333 * (1 + 0.00833333)^144) / ((1 + 0.00833333)^144 - 1)

A számításokat elvégezve meghatározhatjuk a 73. havi teljes törlesztőrészletet.

Tehát a 73. havi teljes törlesztőrészlet körülbelül 254,343.99 forint.


B) A 37. havi kamatfizetés kiszámításához szükségünk van a havi kamatlábra és a kölcsönösszegre. A kamatfizetés egyszerűen a havi kamatláb (r) szorzva a fennálló tartozással.



kamatfizetés = fennálló tartozás * havi kamatláb

A 37. havi kamatfizetés meghatározásához szükséges adatok:



havi kamatláb = 0.00833333

fennálló tartozás = kölcsönösszeg - (36 * törlesztőrészlet)

Ahol a 36 az előző hónapok száma.

Ez alapján kiszámolva a 37. havi kamatfizetés értéke:

Fennálló tartozás = 24,000,000 - (36 * 254,343.99) = 13,477,843.64 forint

Kamatfizetés = 13,477,843.64 * 0.00833333 ≈ 112,311.20 forint


C) A 24. havi tőketörlesztés kiszámításához szintén szükségünk van a havi kamatlábra és a kölcsönösszegre. A tőketörlesztés a teljes törlesztőrészlet (M) mínusz a kamatfizetés.



tőketörlesztés = törlesztőrészlet - kamatfizetés

A 24. havi tőketörlesztés meghatározásához szükséges adatok:



havi kamatláb = 0.00833333

törlesztőrész



Ahol a törlesztőrészletet az előző válaszban kiszámítottuk, és az értéke 254,343.99 forint (a 73. havi törlesztőrészlet), valamint a kamatfizetést az előző válaszban kiszámítottuk, és az értéke 132,550.16 forint (a 37. havi kamatfizetés).


tőketörlesztés = 254,343.99 - 132,550.16 ≈ 121,793.83 forint


Tehát a 24. havi tőketörlesztés körülbelül 121,793.83 forint.

2023. jún. 3. 23:08
 2/2 anonim válasza:

a) Mátyás király


b) a


c) b

2023. okt. 30. 23:03