Hogy kell ezt a 2 feladatot kiszámolni?


1.

A teherautó bútorokat szállít. A bútorok és a teherautó padlója közötti súrlódási együtt ható 0,4. Mekkora maximális gyorsulással indulhat a teherautó? Mekkora az a minimális út, amely alatt eléri az 54 km/h sebességet úgy, hogy nem csúszik meg a bútor.

2.

Egy m=80 kg össz tömegű szánt 100N vízszintes irányú erővel húzunk. A szán talpa és a havas út közötti csúszási súrlódási együttható 0.1.

a, Mekkora gyorsulással mozog a szán a húzóerő hatására?

b, Mekkora végsebességet ér el 8 másodperc alatt?



2022. febr. 13. 10:18
1 2
 1/16 MDaniel98 ***** válasza:
1. Az egyeshez nem kellene még vmi adat?
2022. febr. 13. 10:32
 2/16 A kérdező kommentje:

1

Csak ennyi van megadva.

2022. febr. 13. 10:38
 3/16 A kérdező kommentje:

Megtaláltam a megoldásokat!

1.

A lényeg ez:

m*a,max= mű*mg

t=v/a

2.

A lényeg:

a,

a=(Fh-Fs)/m

b,

v=a*t

2022. febr. 13. 11:27
 4/16 anonim ***** válasza:
0%

Szerinted egy könnyű Thonet szék, ugyan azon a teherautón, pont olyan sebességnél fog megcsúszni, mint egy tölgyfából faragott antik ruhásszekrény?

Az első max. 5kg, és négydarab kb. tízforintosnyi felületen áll, a második pedig lehet vagy 100kiló, és kb. 3 négyzetméternyi felületen érintkezik a platóval.

Nem hinném hogy ezek elhanyagolható tényezők.

2022. febr. 13. 11:30
 5/16 A kérdező kommentje:

4

Megtaláltam a tankönyv megoldó kulcsát. A felület nagysága nem befolyásolja a súrlódást. A tömeg meg kiesik az egyenletből, a tömeg nem elhanyagolható, de most nem kell kiszámolni nélküle is meg van a megoldás.

2022. febr. 13. 11:43
 6/16 sadam87 ***** válasza:

Nem kell az 1-eshez több adat. (Maximum annyi hiányzik, hogy a statikus vagy a dinamikus suúrlódási együttható van megadva. De a feladat szövege alapján a statikus. Illetve annyi, hogy a teherautó platója vízszintes-e.)

A gyorsítóerő (ha a bútor együtt gyorsul az autóval):

F(g) = a*m

a = az autó gyorsulása

m = a bútor tömege

A súrlódási erő a gyorsítóerővel megegyező nagyságú és ellentétes irányú, egészen addig, amíg túl nagy nem lesz a gyorsulás. A maximális súrlódási erő:

F(s) = μ * F(N)

μ = (tapadási) súrlódási együttható

F(N) = a normálerő = a tárgy által a felületre merőlegesen kifejtett erő

Ha feltételezzük, hogy az autó platója vízszintes* (valószínűleg erre gondolt az ismeretlen szerző), akkor a normálerő megegyezik a súlyerővel, azaz:

F(s) = μ * g * m

Azaz a maxiális gyorsulásnál, ahol még nem csúszik le a bútor:

F(g) = F(s)

a * m = μ * g * m

a = μ * g

(Megjegyzem, gyakrolatban nyilván nem érdemes enniyre gyorsulni, mert a legisebb kanyarnál vagy bukkanónál lerepül az összes bútor a teherautóról.)


* Természetesen az is lehetséges, hogy a teherautó platója nem vízszintes. Ebben az esetben is kiszámolható az elérhető legnagyobb gyorsulás, a plató vízszntessel bezárt szögének a függvényében. De azért ekkor bonyolultabb a dolog, mert normálerő a súlyerő és a gyorsítóerő felületre merőleges vetületének összege lesz, míg a bútort a felületen elmozdító erő (a legtöbb esetben) a gyorsítóerő felülettel párhuzamos vetülete. Most ezt nem számolnám ki, valószínűleg a szerző sem erre gondolt.

2022. febr. 13. 11:46
 7/16 anonim ***** válasza:
36%

Nem áll szándékomban a számításokkal kapcsolatban vitát folytatni.

Szóval, ha valaki matematikailag be tudja bizonyítani, hogy említett bútorok -Thonet szék kontra antik szekrény- azonosan reagál az autó gyorsulására vagy lassulására, akkor én kérek elnézést.


/viszont bármikor be tudom bízonyítani az ellenkezőjét a gyakorlatban/

2022. febr. 13. 11:57
 8/16 A kérdező kommentje:

7

Még van adva a súrlódási együtt ható. Ez azt jelenti, hogy a felületek ugyan olyan recés (a felület nagysága nem befolyásol semmit) a tömegeket nem kérdezte a feladat, de ugyan annyi. Szóval ha a tömeg és gyorsulási együttható ugyan annyi akkor nyilván ha a könyebbet szállít abból többet ha a nehezebbet akkor kevesebbet.

2022. febr. 13. 12:03
 9/16 anonim ***** válasza:

Köszi, én is tudok olvasni. ;)

Viszont a szék és a 25-ször akkor súlyú szekrény nem.

További jó elmélkedést.

2022. febr. 13. 12:18
 10/16 anonim ***** válasza:

#9

Amit demonstrálsz, az a tudatlanok (illetve félműveltek) magabiztossága és arroganciája, miközben a középiskolai mechanikával sem vagy tisztában. Fáradt vagyok most kifejteni, hol vérzik el az okoskodásodat és megfosztani sem szeretnélek a saját magad általi megértés élményétől, így csak annyit írok, amennyit te:


További jó elmélkedést!

2022. febr. 13. 12:32
1 2