Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?
A lehető legegyszerűbben, (próbálgatós megoldás is lehet).
2023. máj. 19. 18:27
1/4 anonim válasza:
Magyarán az a kérdés, hogy a (34x-5)/9 milyen x esetén lesz egész szám. Végezzük el az osztást:
3 + (7x-5)/9
Itt már csak az a kérdés, hogy a (7x-5)/9 mikor lesz egész. Ha próbálgatással csináljuk:
x=0: -5/9
x=1: 2/9
x=2: 1, tehát x=2-re egészet fogunk kapni, valamint akkor is, hogyha 2-höz a 9-nek egész számú többszörösét adjuk, vagyis x=9k+2 alakú. Ellenőrzés:
(7*(9k+2)-5)/9 = (63k+14-5)/9 = (63k+9)/9 = 7k+1, és ez valóban mindig egész.
2/4 A kérdező kommentje:
42x ≡ 14 (mod 8) és ennél a változatnál mivel 14>8 ezért 14-8=6
és a megoldás 7 mivel (2*7-6)/8=egész?
2023. máj. 19. 18:53
4/4 A kérdező kommentje:
kérdezem, hogy jól gondolkodok-e
2023. máj. 19. 19:11