Tud légyszives valaki ebben az érettségi feladatban segíteni? Nem értem a megoldást (koordinátageometria)


Határozza meg az m valós paraméter összes lehetséges értékét úgy, hogy az y = mx egyenletű e egyenesnek és a k körnek ne legyen közös pontja!

k kör egyenlete (x+k)²+ (y-8)²=34


amúgy a megoldás ez, csak nem értem hogy kell ide eljutni:

A k körnek és az e egyenesnek nincs közös pontja, ha m -3/5 és 5/3 között van



2023. máj. 6. 16:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Rosszul írtad le feladatot!

Nézd meg a kör egyenletét!

2023. máj. 6. 16:47
 2/3 anonim ***** válasza:

Metszéspont ott van, ahol a két egyenlet egyidőben teljesül (vagyis egyenletrendszert alkotnak):


y = m*x }


(x+k)^2 + (y-8)^2 = 34 }


Itt y helyére be tudod írni a kör egyenletében az m*x-et, így ezt kapod:


(x+k)^2 + (m*x-8)^2 = 34


Ez egy egyenlet, amiben 3 betű van. Ha az egyenesnek és a körnek van metszéspontja, akkor ennek az egyenletnek van valós megoldása, ha pedig nincs metszéspont, akkor nincs megoldás. Tehát az a kérdés, hogy az m;k helyére milyen számok írhatóak, hogy x helyére ne legyen írható semmi, hogy igazzá tegye az egyenletet (ezért m és k paraméterek).


Kibontod a zárójeleket és összevonsz:


(1+m^2)*x^2 + (2k-16m)*x + k^2+30 = 0


Ez egy másodfokú egyenlet (mivel a főegyüttható nem tud 0 lenni), ezért megoldhatóság szempontjából a megoldóképlet diszkriminánsát (gyökjel alatti részét) kell vizsgálnunk; ha az negatív, akkor nincs valós megoldás;


(2k-16m)^2 - 4(k^2+30)(m^2+1) < 0


Ennek m-re nézve k-tól függően van megoldása, szóval valószínűleg elírtad, és a kör egyenletében nem (x+k) van.


De ha megadod, hogy k helyett milyen szám van, akkor elég az egyenlőtlenségben k helyére beírni azt a számot, és onnantól megoldani az egyenlőtlenséget m-re.

2023. máj. 6. 17:03
 3/3 anonim ***** válasza:

Volt egy tippem, és bejött; a k-t 2-nek gondoltam, arra pont azok az eredmények jönnek ki, amiket megadott a kérdésben.


Viszont azt még tegyük hozzá, hogy ebben a megfogalmazásban vannak problémák; a „között”-ből nem derül ki egyértelműen, hogy a két szám, amik közöttiekre igaz, azok beletartoznak-e a megoldásba, ezért kellene pontosabban megfohalmazni, legalább úgy, hogy azt is odaírjuk, hogy a két szélső szám már nem tartozik bele a megoldáshalmazba.

2023. máj. 6. 17:16