Ha 120 cserépből 12 van megjelölve mennyi az esélye hogy jelölt cserepet kapunk 3 db választása estén?

2023. máj. 3. 17:57
 1/5 anonim ***** válasza:
1-(108 alatt 3)/(120 alatt 3)
2023. máj. 3. 17:59
 2/5 A kérdező kommentje:
miért?
2023. máj. 3. 18:00
 3/5 anonim ***** válasza:

(108 alatt 3)/(120 alatt 3) annak a valószínűsége, hogy nem kapunk jelölt cserepet.

A vizsgált esemény ennek a komplementere.

2023. máj. 3. 18:03
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha 120 cserépből 12 van megjelölve, akkor az arány 12/120, vagyis 1/10.


Ez azt jelenti, hogy minden egyes cserépre vonatkoztatva az esélye annak, hogy egy jelölt csempét kapunk, 1/10, vagyis 0,1.


Ha háromszor húzunk csempét véletlenszerűen és függetlenül egymástól, akkor a különböző eshetőségek száma a következő:


Mindhárom alkalommal jelölt csempe: (1/10)^3 = 1/1000 = 0,001 (vagyis az esély 0,1%)


Kétszer jelölt és egyszer nem jelölt csempe: (1/10)^2 x (9/10) x 3 = 27/1000 = 0,027 (vagyis az esély 2,7%)


Egyszer jelölt és kétszer nem jelölt csempe: (1/10) x (9/10)^2 x 3 = 243/1000 = 0,243 (vagyis az esély 24,3%)


Mindhárom alkalommal nem jelölt csempe: (9/10)^3 = 729/1000 = 0,729 (vagyis az esély 72,9%)


Tehát, ha háromszor húzunk csempét, akkor a valószínűség, hogy legalább egyszer jelölt csempét kapunk, az utolsó három lehetőség összegével egyenlő: 0,027 + 0,243 + 0,729 = 0,999, ami közel az 1-hez. Tehát gyakorlatilag biztos, hogy legalább egyszer jelölt csempét kapunk a három választásunk során.

2023. máj. 3. 21:30
 5/5 anonim ***** válasza:
cserep*:D
2023. máj. 3. 21:35