Egyszerűsítés, hogy kellene ezt és általánosan milyen módszerek vannak?


Ez az egyenlet adott:

(2+i−λ)*((2−λ)^2+1) = 0


És a megoldókulcsban ez szerepel, valahogy átalakította ilyenre:

(2−i−λ)*(2+i−λ)^2 = 0


ebből pedig ugye már a λ-kat ki lehet fejezni:

λ_1 = 2-i

λ_2 = 2+i


Nekem ez az átalakítás része nem megy. Igazából azt sem tudom hogy kellene nekiállni, általában csak felbontom az összes zárójelet és egy jó hosszú dolgot kapok, amiket tudom azokat összevonom és ott elakadok.

Igazából nem is muszáj, hogy olyanra legyen átakítva, mint ami a megoldókulcsban van, hanem csak meg kell határozni a λ-ák értékét.


2023. ápr. 25. 19:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Elég csak a négyzetre emelni.

(2+i−λ)* (λ^2 - 4λ + 5) = 0


Aztán a második tag az egyenlő ezzel:

λ^2 - 4λ + 5 = (2−i−λ)*(2+i−λ)


Hogy ez kijöjjön, szorzatra kell bontani. Faktorizálás.

Ebből valahogy rájössz ha minden igaz:

[link]

2023. ápr. 25. 19:44
 2/2 anonim ***** válasza:

ha nem baj át irom λ x-re bántja a szemem :D

A lányeg hogy azt használja ki hogy ha egy szorzat egyik értéke 0 akkor a szorzat is 0, tehát (2+i−λ)*((2−λ)^2+1) akkor =0-val ha vagy (2+i−λ)=0-val vagy (2−λ)^2+1=0-val levezetve:

2+i-x akkor 0 ha x=2+i ez x vagy λ egyik gyöke, a másik bonyibb ott:

[(2-x)^2+1]=0 -> (2-x)^2= 2^2-2*2*x+x^2 => 4-4x+x^2 vissza irjuk és lesz -> (5-4x+x^2)=0 komplex gyöke van mert a négyzetfüggvény megoldó képletbe gyök alatt negativ szamjön ki, de ha vegig pötyögöd akkor x1=2-i x2=2+i mivel x2=2+i már volt a baloldal miatt ezért csak két gyöke van 2-i és 2+i, a tanár valószinüleg elösször magától hozzáadta az az i-t a jobb oldalhoz és kiemelt de ez nem fontos csak gyorsabb

2023. ápr. 25. 19:58