Adrian.Leverkuhn kérdése:

ABC derékszögű háromszög AB átfogójának P középpontjában merőlegest állítunk az átfogóra. Ez a merőleges a befogókat G és H pontban metszi.(?)


Bizonyítsuk be, hogy PG*PH = (PC)^2


Úgy indultam el, hogy ha nem egyenlők a derékszögű háromszög befogói, akkor a CGH derékszögű háromszög körülírt körét tekintettem és ekkor PG és PH szelőszakaszokként értelmezhetők. Inenn szerintem kész is lenne a bizonyítás a körhöz külső pontból húzott érintő és szelőszakaszok tétele szerint, csak azt nem látom, hogy PC tekinthető-e érintőnek (vagy ez triviális)?



2023. ápr. 3. 14:02
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Thalész-tétel miatt: PA=PC=PB=AB/2=c/2

PGB háromszög és CAB háromszög hasonló => PG/PB=CA/CB=b/a => PG=b*c/(2a)

PHA háromszög és CAB háromszög hasonló => PH/PA=CB/CA=a/b => PH=a*c/(2b)

Ebből következően PG*PH=b*c/(2a)*a*c/(2b)=c^2/4=(c/2)^2=PC^2

2023. ápr. 3. 14:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm.
2023. ápr. 3. 20:34