Bizonyítsuk be, hogy PG*PH = (PC)^2
Úgy indultam el, hogy ha nem egyenlők a derékszögű háromszög befogói, akkor a CGH derékszögű háromszög körülírt körét tekintettem és ekkor PG és PH szelőszakaszokként értelmezhetők. Inenn szerintem kész is lenne a bizonyítás a körhöz külső pontból húzott érintő és szelőszakaszok tétele szerint, csak azt nem látom, hogy PC tekinthető-e érintőnek (vagy ez triviális)?
2023. ápr. 3. 14:02
1/2 anonim válasza:
Thalész-tétel miatt: PA=PC=PB=AB/2=c/2
PGB háromszög és CAB háromszög hasonló => PG/PB=CA/CB=b/a => PG=b*c/(2a)
PHA háromszög és CAB háromszög hasonló => PH/PA=CB/CA=a/b => PH=a*c/(2b)
Ebből következően PG*PH=b*c/(2a)*a*c/(2b)=c^2/4=(c/2)^2=PC^2
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm.
2023. ápr. 3. 20:34