Milyen arányban osztja a háromszög beírt körének középpontja a szögfelezőket?

2021. máj. 24. 22:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Írd fel helyvektorokkal, úgy hamar megtudod.
2021. máj. 24. 23:00
 2/5 anonim ***** válasza:

Legyen a háromszög három oldala a;b;c, ahol a<=b<=c, majd húzzuk be azt a szögfelezőt, amelyik a c oldalt metszi. Legyen a kisebbik szakasz k, ekkor a másik x-k hosszú. A szögfeleőtétel szerint ezt tudjuk felírni:


a/b = k/(c-k), ezt rendezzük k-ra, ehhez szorozzunk a nevezőkkel:


a*(c-k) = b*k, kibontjuk a zárójelet:


a*c-a*k = b*k, hozzáadunk (a*k)-t:


a*c = a*k+b*k, kiemelünk k-t:


a*c = k*(a+b), végül osztunk (a+b)-vel:


a*c/(a+b) = k


Amikor behúzzuk a szögfelezőt, akkor két kisebb háromszög keletkezik. Most azt számoltuk ki, hogy a kisebbik kisebb háromszögnek két oldala a és a*c/(a+b), harmadik oldala a szögfelező. Ha most behúzzuk a b oldalt metsző szögfelezőt, akkor a kisebbik kisebb háromszögnek is behúzzuk a szögfelezőjét, így újra fel tudjuk írni a szögfelelőtételt;


x/y = a / (a*c/(a+b)), vagyis


x/y = (a+b)/c, vagy fordítva felírva:


y/x = c/(a+b)


Tehát a c oldalba futó szögfelező a c oldal és a másik két oldal összegének arányában oszódik fel a beírható kör középpontja által.

2021. máj. 25. 00:04
 3/5 A kérdező kommentje:
Az 'a' és 'b' oldal esetén mi a képlet?
2021. máj. 27. 16:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Ugyanez, mivel mindegy, hogy melyik oldalt minek nevezed.


Egyébként csak azt kell megértened, amit írtam; adott oldalba futó szögfelezőt a másik két szögfelező a két oldal összegének és az adott oldalnak az arányában osztja, vagyis


a c oldalba futó (a+b):c (vagy fordítva felírva)

a b oldal esetén (a+c):b (vagy fordítva felírva)

az a oldal esetén (b+c):a (vagy fordítva felírva)


Az arány azt nem mondja meg, hogy az osztópont a csúcshoz vagy az oldalhoz van-e közelebb, az a fenti levezetésből derül ki; az oldalhoz, így a csúcstól távolabb esik.

2021. máj. 27. 16:59
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a korrekten levezetett választ! Remélem, másnak is hasznos lesz.
2021. máj. 28. 16:09