Hogyan kell ezeket kiszámolni? Nagyon fontos?


81 a háromnegyediken


32 a négyötödiken


(4/9) a minusz három kettediken


hármas alapú log 1/27


1/2 alapó log 8


Könyörgöm valaki irja le a menetét,hogyan kell kiszámolni!


2010. okt. 7. 20:37
 1/2 anonim ***** válasza:

a törtkitevős hatvány úgy működik, hogy a nevezője gyökkitevő, a számlálója, pedig a szám hatványa lesz.

szóval a 81 a háromnegyediken = negyedik gyök alatt 81 a harmadikon


a negatív kitevőjű hatvány pedig a reciprokát jelenti. pl háromnegyed a -1ediken = négyharmad


és ezeket lehet kombinálni.

a 4/9 minusz három kettediken = 9/4 a három kettediken = négyzetgyök alatt 9/4 a harmadikon


megcsinálsz 5-6 darabot és már vágod is.


logaritmus:

hármas alapú log 1/27 jelenti azt a KITEVŐT, ahányadikra a 3at emelve 27-et kapok. mivel a 27 az 3 a harmadikon, ezért hármas alapú log 1/27 = 3

ez is nagyon egyszerű, ha kicsit gyakorlod.


1/2 alapú log 8nál is tulajdonképpen az a kérdés, hogy az 1/2et hányadikra kell emelnem, hogy 8at kapjak. gondolom így már egyértelmű az előzőek alapján, hogy a -3dikra.

1/2 alapú log 8 = -3



remélem segítettem. :-)

2010. okt. 8. 12:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Szia köszönöm szépen a segítséget,pont ezek voltak a dogába,így ötös lett,ha nem segítesz tuti egyes lett vna:)
2010. okt. 8. 19:58