1. 10 cm és 6 cm oldalú deltoidot megforgatjuk a szimmetriatengelye körül. A deltoid nem szimmetriaátlója 6 cm hosszú. Mekkora az így kapott test térfogata és felszíne a) konvex b) konkáv deltoid esetében?


2. 5 cm alapú és 10 cm szárú egyenlő szárú háromszögből kivágjuk a beírható körét. Az így kapott alakzatot megforgatjuk a szimmetriatengelye körül. Mekkora az így kapott test felszíne és térfogata?

3. A 12 cm és 16 cm befogójú derékszögű háromszöget megforgatjuk az átfogója körül. Mekkora az így kapott test felszíne és térfogata?



2023. márc. 31. 10:45
 1/10 anonim ***** válasza:

Kérem, köszönöm, vagy alapvető udvariasság esetleg?


Illetve meddig sikerült eljutnod? Hol akadtál el?

2023. márc. 31. 10:53
 2/10 anonim ***** válasza:
Ha megfogratsz egy háromszöget, kúpot kapsz. Ha megforgatsz egy deltoidot, két olyan kúpot kapsz, melyeknek közös az alapja. A kivágott kör meg nyilván egy gömböt fog kirajzolni. Innentől kezdve csak a gömb és a kúp felszín-/térfogatképletét kell használni, és azok eredményét összeadni vagy kivonnni.
2023. márc. 31. 10:54
 3/10 A kérdező kommentje:

Gondoltam megköszönöm miután kaptam segítséget.

Odáig eljutottam,hogy mindegyikből dupla kúp lesz.

3. a háromszög átfogója=20cm² r=9,6cm

És ennyire jutottam.

2023. márc. 31. 10:56
 4/10 anonim ***** válasza:

Van az a mondás, hogy a „segítséget előre is köszönöm”, érdemes lenne majd használnod a jövőben.


Nagyon jó. Akkor a következő lépés, hogy felfedezed, hogy a forgatás után egy olyan forgástestet kapsz, amely két, azonos alapkörű kúpból összerakható. Ezeknek ismered a sugarait és az alkotóit, már csak a testmagasságok kellenek, amik a háromszög átfogójának részei, így Pitagorasz-tétellel tudsz számolni. Ha ez is megvan, akkor minden adat adott, hogy meghatározd a felszínt és a térfogatot.

Annyit segítek még, hogy a kúppalást térfogatképlete r*pi*a.

2023. márc. 31. 11:03
 5/10 A kérdező kommentje:

9,6²+M²=20²

M=2

V=2²*pi*20*2=11581,17cm³


A=9,6²*pi*9,6*pi*20

A=174639

Túl nagyoknak tűnnek a számok, de nem tudom mit rontok el.

2023. márc. 31. 11:17
 6/10 anonim ***** válasza:

„9,6²+M²=20²”


Ezt miből sikerült megszülni?

2023. márc. 31. 11:19
 7/10 A kérdező kommentje:
9,6 a sugár 20 az alkotó vagy mi. Nem igazán értem.
2023. márc. 31. 11:27
 8/10 anonim ***** válasza:

De van ilyen derékszögű háromszög az ábrádon?


Az eredeti derékszögű háromszögben ha behúzod az átfogóhoz tartozó magasságot, akkor kapsz két kicsi derékszögű háromszöget, amelyekben egy-egy befogó az átfogó két részlete. Ezek a szakaszok lesznek a kúpok magasságai.

Ezeknek ismered két oldalát, tehát fel tudsz írni két Pitagorasz-tételt;


9,6^2 + x^2 = 12^2, és


9,6^2 + y^2 = 16^2


Ezeket kiszámolva kapod a kúpok magasságait.


(Persze úgy is lehet számolni, hogy kiszámolod az egyiket, mondjuk x-et, utána a másik egyszerűen 20-x lesz, de ezt a tényt érdemesebbnek tartom megtartani ellenőrzésre.)

2023. márc. 31. 11:37
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi,de miért 12?
2023. márc. 31. 12:42
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha felrajzolod az eredeti háromszöget, aztán behúzod a magasságot, akkor láthatod, hogy a két kisebb derékszögű háromszög átfogója 12 cm és 16 cm (vagyis az eredeti háromszög befogói).
2023. márc. 31. 13:16