Erre a feladatra keresem a megoldást: Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely átmegy az M(1,2,-1) ponton és: a) párhuzamos e: 2x - y + 3z + 1 = 0 5x + 4y - z - 7 = 0 egyenessel b) párhuzamos az Ox tengellyel. ?

Előre is köszönöm!:)

2023. márc. 23. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:

a) Először adjuk meg paramétersen az egyenletrendszerrel adott egyenest, ehhez a


2x-y+3z+1=0

5x+4y-z-7=0


Ehhez a legkönnyebben Gauss-Jordan eliminációval jutunk, az egyenes egy paraméterezése:


x=-11/13-13t/3

y=19/3+17t/3

z=t


Azaz a sík egyenlete kicsit szebb alakban: (x,y,z)=(-11/3,19/3,0)+t(-11/3,17/3,1)


Eszerint (-11/3,17/3,1) egy irányvektora. A feladatunk innentől egyszerű, adott egy pont és egy irányvektor, az egyenes egyenlete:


(x,y,z)=(1,2,-1)+t(-11/3,17/3,1)


b) Az x-tengely egy paraméterezése (x,y,z)=(0,0,0)+t(1,0,0)


Eszerint a kérdéses egyenesnek is irányvektora (1,0,0), ahonnan az egyenes egyenlete: (x,y,z)=(1,2,-1)+t(1,0,0)


Érdemes felrajzolni a dolgokat, onnan jól látszanak ezeknek a formuláknak az egyszerű szemléletes tartalma.

2023. márc. 23. 20:11
 2/4 anonim ***** válasza:
Hoppá, az első koordinátákat konzekvensen elírtam az első feladatban: tehát (x,y,z)=(-11/13,19/3,0)+t(-13/3,17/3,1) a sík metszésvonalaként adott egyenes egyenlete, amiért a kért egyenes egyenlete (x,y,z)=(1,2,-1)+t(-13/3,17/3,1). Elnézést kérek.
2023. márc. 23. 20:14
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Vagy így is lehet:

a) A egyenes egy irányvektora a síkok normálvektorainak, (2;-1; 3) és (5;4;-1), vektoriális szorzata. ...


b) A keresett egyenes egy irányvektora (1;0;0). ....

2023. márc. 24. 09:25
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2023. márc. 25. 13:27