Ezt a determinánsos feladatot hogy kellene megoldani?


[link]


Neki álltam kifejtési tétellel, az 1. sor szerint megpróbáltam kifejteni.

Egy 4-ed fokú egyenletet kaptam, amit meg kellene oldani "a"-ra. Viszont ez szerintem rossz, mivel elvileg a = -3 és a = 1 esetén lesz a determináns 0, de egy 4-ed fokú egyenletből meg 4 megoldást kapnék.

Hogy kellene megoldani, egyáltalán kifejtési tétellel kell próbálkozni, meg lehet oldani azzal is?


2023. márc. 16. 18:28
 1/7 anonim ***** válasza:

„de egy 4-ed fokú egyenletből meg 4 megoldást kapnék.”


Ezt gondold át újra...


Milyen egyenletet kaptál?

2023. márc. 16. 19:22
 2/7 anonim ***** válasza:
-(a - 1)^3 * (a + 3) = 0
2023. márc. 16. 19:35
 3/7 A kérdező kommentje:

Az 1. sor szerint kifejtve ezt az egyenletet kaptam:

-a^4 + 4*a^2 - 5a + 2 = 0

2023. márc. 16. 19:42
 4/7 anonim ***** válasza:
-a^4+6a^2-8a+3=0
2023. márc. 16. 19:48
 5/7 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, akkor az elképzelés jó volt, és így is meg lehet oldani kifejtési tétellel, csak valahol menet közben elszámoltam magam?
2023. márc. 16. 21:11
 6/7 anonim ***** válasza:

Valószínűleg igen, elszámoltad, mivel az egyenletednek nem megoldása a (-3).

A negyedfokú egyenlet (már ha nem akarod a megoldóképletet használni), akkor a Rolle-féle gyöktétellel tudsz racionális megoldásokat keresni, ha azok megvannak, akkor tudsz kiemelni, a végén pedig marad egy másodfokú kifejezés, aminek nem lesznek valós gyökei.

2023. márc. 16. 21:28
 7/7 anonim ***** válasza:
A negyedfoku egyenletnek legfeljebb négy darab valós megoldása van.
2023. márc. 17. 00:20