Tolkien kérdése:

Ezekben a feladatokban segíteni? Hogy kell megoldani?


4.K2 Egy háromszög egyik csúcspontja A(4; -6). Az A csúccsal szemközti oldal felezőpontja

F(5; 11). Számftsuk ki a háromszög súlypontjának a koordinátáit!


E.K2 Számítsuk

az AB szakasz azon pontjának koordinátáit, mely P pontra PA/PB=2/7, ha

A(-12; 4), B(6; 3)!


6.E1 Az ABCD téglalap AB oldalának A-hoz, BC oldalának B-hez, CD oldalának C-hez, DA oldalának D-hez közelebbi negyedelőpontja rendre P,Q,R,T

lgazoljuk, hogy PQRT négyszög

paralelogramma, és

szimmetriacentruma megegyezik az ABCD téglalap szimmetriacentrumával!



2023. márc. 7. 19:27
 1/8 A kérdező kommentje:
A témakör vektorok koordináta rendszerben
2023. márc. 7. 19:30
 2/8 anonim ***** válasza:
48%
5k előre utalás jelenleg így megy itt. elmúltak azok az idők, hogy bárki csak úgy ingyenéljen.
2023. márc. 7. 19:52
 3/8 anonim ***** válasza:

4)

A súlypont az AF szakasz F-hez közelebbi harmadolópontja, így


S=(2*F+A)/3


Helyettesíts be.

2023. márc. 7. 19:59
 4/8 anonim ***** válasza:

E)

P=(7*A+2*B)/9


Behelyettesítés.

2023. márc. 7. 20:01
 5/8 anonim ***** válasza:
lerajzolod, és megprobálod értelmezni a feladatot.
2023. márc. 7. 20:10
 6/8 krwkco ***** válasza:

Általánosan: Ha van egy AB szakaszod és rajta egy P pont, A-tól n és B-től m távolságra, akkor a helyvektorok:

P=(A*m+B*n)/(n+m)

Fontos:

- n és m megcserélődik: a távolabbi vektort szorozzuk velük.

- egy negyedelőpontnál n és m nem 1 és 4, hanem 1 és 3.

2023. márc. 7. 20:45
 7/8 krwkco ***** válasza:

A 6-os feladatnál nem ismertek a téglalap koordinátái. De bármilyen téglalapot elláthatsz koordinátákkal úgy, hogy az egyik oldalvektora AB=(x;y). A másik oldala erre merőleges, de a hossza lehet más: BC=z*(y;-x).Az, hogy a téglalap holvan, a feladat szempontjából mindegy. Lehet A az origo.

Paralelogramma: Két szemközti oldala párhuzamos és egyenlő hosszú, vagyis egyenlő a vektoruk.

A paralelogramma vagy a téglalap szimmetriaközéppontja az egyik átló (mindegy melyik) felezőpontja.

2023. márc. 7. 20:55
 8/8 anonim ***** válasza:

Téglalap:

A(-a,-b)

B(a,-b)

C(a,b)

D(-a,b)

P=(3A+B)/4=(-a/2,-b)

Q=(3B+C)/4=(a,-b/2)

R=(3C+D)/4=(a/2,b)

T=(3D+A)/4=(-a,b/2)

PR felezőpontja: (P+R)/2=(0,0)

QT felezőpontja: (Q+T)/2=(0,0)

A téglalap középpontja: (A+C)/2=(0,0)

2023. márc. 7. 21:33