Sos,hogy kell ezeket a feladatokat megoldani?


1; Mennyi hőt vesz fel a környezetéből,a 18 kg tömegű, -8°C os jégkocka, ha teljesen megolvad?(Lo=334kJ/kg, cjég=2100J/kg×°C)(Q=?)

2; Mekkora tömegű -5°C-os jeget kell tenni a 27 dkg tömegű, 29°C hőmérsékletű üdítőbe, hogy 11°C os üdítő kapjunk?(Lo=334kj/kg, cjég=2100J/kg×°C,cvíz=4200J/kg×°C)(m1=?)

3;1 liter 18°C-os hőmérsékletű 5 liter vízbe 52°С vizet öntünk.Mennyi lesz a közös hőmérséklet?(Tk=?)

4; Környezettől elszigetelt lombikba 0,5 kg,0°C-os jéghez 63dkg, 25°C hőmérsékletű vizet adagolunk.(Tk=?)(m=?)

a; Mennyi lesz a közös hőmérséklet?

b; Mennyi jég olvadt fel?

(Lo=334kj/kg,cvíz=4200J/lg×°C)

5; Hűtőszekrényben tárolt 4dl, 6°C hőmérsékletű feketekávé 57°C hőmérsékletre való felmelegítését 110°C hőmérsékletű vízgőz befújásával végezték el.Mekkora tömegű vízgőzt használtak fel?(A feketekávé a vízzel azonos hőtani adatokkal rendelkezik.)(cvíz=4,2kj/kg×°C,p=1000kg/m³,Lf=2260kj/kg,cgőz=1,6kj/kg×°C)(m2=?)



2022. dec. 12. 00:26
 1/2 A kérdező kommentje:
Előre is köszi a segítséget!(mindent szó szerint írtam le)
2022. dec. 12. 00:26
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1)

Először -8-ról 0-ra kell melegíteni, azaz 8 fokot, aztán elolvasztani.

Q = m*c*delta T + m*olvadáshő

2)

A víz lehül 18fokot.

Q = m*cvíz*delta T

Ennyi hőt kell a jégnek elvonni.

A jég 5 fokot melegszi kaztán elolvad.

Ebben csak m az ismeretlen, többit beírod m-t kiszámolod.

Q = m*c*delta Tjég + m*olvadáshő

3)

Q1 = m1*c*deltaT1

Q2 = m2*c*deltaT2

Mivel egymásnak adnak csak át hőt, így Q1=Q2

m1*c*(Tk-18) = m2*c*(52-Tk)

c kiesik, m1,m2-őt beírod, Tk-ra megoldod.

Tk-ra megoldod.


4)

Ha minden jég elolvad Qolv = mjég*Lo

Ha minden víz 0 fokra hűl: Q = mvíz*c*25 fok.

Meg kell nézni melyik a nagyobb.

Ha a Qolv nagyobb, akkor nem olvadt el minden jég, közös hőmérséklet 0. Ki kell számolni mennyi jég olvad el, hogy a víz 25 fokot hjűljön.

Ha a másik a nagyobb, akkor nehezebb dolgod lesz.

Először minden jég elolvad, az lehűti a vízet. Ki kell számolni mennyire.

Utána még lesz 0 fokos vizet meg X fokos, annak még ki kell számolni a közös hőmérsékletét. 3)-as alapján.


5)

2)-es megfordítva. Előbb kiiszámolod mennyi hő kell a melegítéshez.

Ez annyi, mitn a vízgőz általá átadott hő.

A vízgőz lehűl 100 fokra, ott lecsapódik, lesz belőle 100 fokos víz, ami 58fokra hűl. Ennyi energiát ad át a kávénak.

Egyetlen ismeretlen a vízgőz tömege.

2022. dec. 12. 08:50