Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ismétlés nélküli kombináció...

Ismétlés nélküli kombináció bizonyítása?

Figyelt kérdés

Ugye az ismétlés nélküli kombináció az azt jelenti, hogy n elemből k darabot kiválasztok (n >=k), úgy hogy nem számít a sorrend.

Vagyis, hogy egy n elemű alaphalmaznak hány k elemű részhalmaza létezik.

Ezt pontosan n!/k!*(n-k)! amit "n alatt k"-val (binomiális együttható) is szoktak jelölni


Eddig én úgy tudtam, hogy ezt úgy lehet bizonyítani, hogy ugye ha n elemből k darabot kiválasztok, hogy a sorrend az számít akkor az n!/(n-k)!, mert ekkor ez egy ismétlés nélküli variáció.

Viszont a kombinációnál nem számít a sorrend tehát az n!/(n-k)!-ban benne vannak azok is amikor ugyanazokat az elemeket választom ki, csak más a sorrend. Pl.: piros, kék, zöld és kék, piros, zöld, ezt ilyenkor külön számoltam, két külön sorrendnek, míg ez kombináció esetén 1-nek számít. És ezért kell leosztani k!-al, hogy ezeket amikor ugyanazokat az elemeket kiválasztom, csak más sorrendben, akkor azt ne számoljuk meg 1-nél többször.



Viszont azt olvastam, hogy máshogy is lehet bizonyítani:

Amikor n elemből kell k darabot kiválasztani, akkor készítsek egy n hosszú 0/1-es sorozatot, amiben k darab 1-es és n-k darab 0 szerepel.

Pl.: ha n = 5 és k = 3, akkor:

10110


És ennek a 0/1-es sorozatnak az ismétléses permutációja (n!/(k1!*k2!*...kl!) az pont megadja az ismétlés nélküli kombinációt. Azaz minden ismétlés nélküli kombináció az egy ismétléses permutáció is.


pl az 10110 sorozatnak az ismétléses permutációja (mivel 5 elemem van és 3db 1-es, meg 2db 0-ás) az nem más mint 5!/(3!*2!) = 10

És ez pont megegyezik a C(5,3)-al, vagy "5 alatt 3"-al mert a C(5,3) = 10.



Az lenne a kérdésem, hogy mind a kettő bizonyítást jól írtam le és helyes?

Egy szóbeli vizsgánál melyiket érdemes elmondani, esetleg mondjam el mind a 2-t, vagy válasszak csak 1-et a 2 közül?



2023. febr. 24. 12:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Ahogy szokták tanítani, az valóban az, hogy ha mindenki különböző lenne, akkor az ismétléses variáció szerinti n!/(n-k)! képlet alapján számolhatóak az esetek, de a k elemet tartalmazó eseteket mind k!-szor lettek megszámolva 1 helyett, ezért osztani kell k!-sal, így jön ki az n!/(n-k)!*k!).


A másik esetedben az az orbitális nagy hiba, hogy nem definiálod a 0/1 sorozatot, vagyis mi alapján szándékozod értelmezni; mivel a sorrend nem számít, ezért adjunk egy adott sorrendet az elemeknek;


a1 a2 a3 a4 a5


Ha egy esetben kiválasztunk egy elemet, akkor az alá írjunk 1-est, ha nem, akkor 0-t. A leírásod alapján 3 elemet akarsz kiválasztani, tehát pontosan 3 darab 1-esnek kell lennie. Például a


01101 azt jelenti, hogy a2,a3,a5 került kiválasztásra, az 10110 pedig az a1,a3,a4 kiválasztását jelenti. Könnyen belátható, hogy minden ilyen számsor 1 darab esetet jelöl.


A fontos, hogy KÖLCSÖNÖS EGYÉRTELMŰSÉG legyen, vagyis ha van egy kiválasztás, akkor ahhoz pontosan 1 számsor tartozzon. Például az a1,a3,a5 egyértelműen leírható egy számsorral? Igen: 10101. És ez bármelyik kiválasztásra igaz.


Innentől kezdve csak az a kérdés, hogy hányféle ilyen számsor létezik, erre a válasz az ismétléses permutáció alapján 5!/(2!*3!). Ugyanezt n-nel és k-val leírod, és meg is van a formális bizonyítás.


Ez azt is jelenti, hogy általánosságban a kombinációs feladatok mind visszavezethetőek ismétléses permutációra (ritkábban ismétlés nélkülire is).

2023. febr. 24. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az n!/(n-k)! képlet az n elem k-ad osztályú ismétlés nélküli variációinak számát adja.
2023. febr. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Igen, elírtam; nem ismétléses variáció, hanem ismétlés nélküli.
2023. febr. 24. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 krwkco ***** válasza:

"Ismétlés nélküli kombináció bizonyítása?"

A legegyszerűbb permutációkra visszavezetni:

1. Ha mind az n elemet sorba állítod, akkor a lehetőségek száma n!

2. A kombinációban az első k elem fog részt venni.

3. k elem sorrendje k! féle lehet. Ezek ugyanazt a kombinációt adják, ezért k!-ral osztani kell.

4. A nem kiválasztott n-k elem különböző sorrendjei is ugyanazt a kombinációt adják, ezért (n-k)!-ral is osztani kell.


Ha megkérdezik, hogy honnan jön, hogy m elem permutációinak száma m!, akkor jöhet a szokásos szöveg: az első eleme n-féle lehet. A második n-1-féle, stb.

2023. febr. 24. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


#1, akkor ha jól értem azt akarod mondani, hogy ezeket felejtettem ki?


Hogy a 0/1-es sorozatban az 1-esek azokat az elemeket jelölik amiket kiválasztok, míg a 0-ák azokat amiket nem választok ki.

És ez a kölcsönös egyértelműség ez azt jelenti, hogy pl. ha van ez a 0/1-es sorozatom, hogy 01011, akkor ez ugye azt jelenti, hogy van 5 elemem, mondjuk a1, a2, a3, a4, a5, és ekkor az a2, a4, a5-t kiválasztom, míg az a1 és a3 nincs kiválasztva.

És ennek a 3 elemnek a kiválasztását nem tudom másik 0/1-es sorozattal leírni csak ez a 01011 az egyedüli ilyen 0/1 sorozat ami az a1,a2,a3,a4,a5-ből az a2,a4,a5 kiválasztását írja le?

2023. febr. 25. 11:03
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, pontosan ezt jelenti a kölcsönösen egyértelműség.
2023. febr. 25. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!