Valaki megtudná mondani hogy miért ennyi a feszültség értéke?


[link]


Egy egyszerű áramkör...

Az R2esen eső feszültség miért 0V?



2023. febr. 12. 22:27
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

#7 vagyok, még annyi, hogy ugye én 5-ből vontam ki a -5-öt, azaz feltételeztem, hogy az 5 van magasabb potenciálon és a -5 a kisebb potenciálon, de ez igazából nem számít, mert ha -5-ből vonod ki az 5-öt: -5-5 = -10V, ugyanazt fogod kapni, itt a - jel csak azt jelzi, hogy a valóságban igazából fordított a polaritás.


Azért vontam ki az 5-ből a -5-öt nem pedig fordítva, mert az R2 ellenállás sorba volt a fesz.forrással és általában egy feszültségforráson az áram iránya ellenkező a feszültség irányával, mert termelőként van jelen az esetek nagy részében. És mivel az ellenállásom sorba van a fesz.forrással, ezért azon is olyan irányú áram fog folyni, azaz kék csomóponttól a piros felé.

Ellenállás esetén meg az van, hogy ott a fesz. iránya megegyezik az áraméval, azaz az R2 ellenálláson ha rajzolnánk oda egy nyilat ami jelzi a feszültséget, akkor az a 5V-os (kék) csomóponttól mutatna a -5V-os (piros csomópont felé).

De igazából ezt szemre is lehet látni, hisz 5 > -5, tehát az 5 van magasabb potenciálon.

2023. febr. 14. 07:28
 12/12 anonim ***** válasza:

Igen, itt egyértelműen látszik, hogy az áram iránya a két generátoron a feszültségük irányával ellentétes. Ezért az R2 ellenálláson folyó áram és a rajta eső feszültség iránya a rajz szerint lentről felfelé mutat, illetve a te rajzod szerint a kéktől a piros irányába. Ha bejelölöd az R2-n eső feszültség irányát és az Ug1 – Ug2 – R2 hurokra felírod a hurokegyenletet (a körüljárási irányt mondjuk a generátorok feszültségének irányával egyezőként felvéve):

Ug1−U2+Ug2=0

Ebből az R2-n eső feszültség: U2=Ug1+Ug2=5+5=10 V

Az R2-n eső feszültség irányának alapján mondható úgy is, hogy az R2 alsó pontján a felsőhöz képest +10 V van, de úgy is, hogy az R2 felső pontján az alsóhoz képest −10 V van.

2023. febr. 14. 08:16
1 2