Valaki megtudná mondani hogy miért ennyi a feszültség értéke?
1
R1 és R2 egyik pontja közös, de a másik nem, a két ellenállás nincs párhuzamosan kapcsolva.
A rajz szerint a két generátor sorosan van kapcsolva, így az R2 ellenállásra a két generátor feszültségének összege kerül, a rajta folyó áram:
I2=(Ug1+Ug2)/R2=(5+5)/1=10 mA
Az áram irány a rajz szerint az R2 ellenálláson lentről felfelé mutat. Egyébként a kérdés szempontjából az R1 ellenállásnak nincs szerepe. Ha R1-et elhagyod, az R2-n, akkor is 10 mA áram folyik. Felírhatod a hurokegyenletet is az Ug1 – R2 – Ug2 hurokra:
Ug1−I2·R2+Ug2=0
I2=(Ug1+Ug2)/R2.
Akkor nem folyna az R2-n áram, ha valamelyik generátor polaritását megfordítanád, mert akkor R2 kivezetésein nem lenne feszültségkülönbség, így áram sem folyna rajta. Például Ug2 polaritását megfordítva így nézne ki a hurokegyenlet:
Ug1−I2·R2−Ug2=0
I2=(Ug1−Ug2)/R2=(5−5)/1=0
Ezért:
Annyit csináltam csak, hogy a csomóponti potenciálok módszerét ráeresztettem. A 2 fesz. generátort összekötő csomópontot megválasztottam referencia csomópontnak (zöld színű), azaz 0V értékűnek.
Ekkor a fesz. generátorok másik pólusán akkora potenciál lesz mint amekkora fesz.-t szolgáltatnak, jelen esetben mind2 5V-os volt. (piros és kék színű)
Láthatod hogy az R2-es ellenállás egyik pólusa is egy 5V-os potenciálon van, és a másik pólusa is.
A feszültség fogalma pedig a potenciál különbség, azaz 5-5 = 0, 0V feszültség esik az R2 ellenálláson.
4
Teljes tévedés. Ha a feszültséggenerátor rövidzár lenne, akkor ilyen alapon egy feszültséggenerátorra kapcsolt ellenálláson sem lenne feszültség. Az más kérdés, hogy bizonyos számításokban (szuperpozíció, Thevenin tétel) a számítás miatt rövidzárat teszünk a helyére.
3
Nem kell ide csomóponti potenciálok módszere. Nézd meg a rajzon a generátorok feszültségének irányát. A két generátor közös pontjához képest Ug2 felső pontján +5 V van, Ug1 baloldali pontján −5 V van. Vagyis az R2 ellenálláson 10 V van, nem nulla. Vagy még egyszerűbb, így: Az R2 ellenállás felső pontjától elindulva, ott van Ug1, majd utána Ug2, ezek feszültségeinek iránya egyezik, vagyis feszültségük összeadódik 5+5=10 V. Ez a feszültség kerül az R2 ellenállásra.
Itt van egy áramkör szimulátorban:
Ha megfordítjuk például Ug1 irányát, akkor lesz az R2-n eső feszültség nulla:
A kérdés szempontjából R1 ellenállásnak nincs szerepe, elhagyható az áramkörből, mert R1 nem befolyásolja az R2-n eső feszültséget:
#6, tényleg, a polaritást azt nem néztem. Akkor így a helyes:
Ugye a nyíl oda mutat ahova a feszültség esik, tehát a nagyobb potenciáltól mutat a kisebb felé. Ha a bal oldali csomópontot választottam 0V-nak és 5V-os a fesz. forrás, és ilyen irányú a feszültség, akkor ugye a 0V van magasabb potenciálon és 5V-ot fog esni. Tehát a piros színű csomópont -5V lesz
Ekkor R2 feszültsége: 5-(-5) = 10V
7
Igen úgy van, engem is megzavart, hogy a kérdező azt írta, hogy: „Az R2esen eső feszültség miért 0V?” Bár lehet, hogy valamelyik generátor feszültségének irányát fordítva jelölte be, mert akkor tényleg 0V lenne.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!