Valaki megtudná mondani hogy miért ennyi a feszültség értéke?


[link]


Egy egyszerű áramkör...

Az R2esen eső feszültség miért 0V?



2023. febr. 12. 22:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%
Mert R1 és R2 párhuzamosan van kötve, csak furcsán van rajzolva.
2023. febr. 12. 22:52
 2/12 anonim ***** válasza:
77%

1

R1 és R2 egyik pontja közös, de a másik nem, a két ellenállás nincs párhuzamosan kapcsolva.

A rajz szerint a két generátor sorosan van kapcsolva, így az R2 ellenállásra a két generátor feszültségének összege kerül, a rajta folyó áram:

I2=(Ug1+Ug2)/R2=(5+5)/1=10 mA

Az áram irány a rajz szerint az R2 ellenálláson lentről felfelé mutat. Egyébként a kérdés szempontjából az R1 ellenállásnak nincs szerepe. Ha R1-et elhagyod, az R2-n, akkor is 10 mA áram folyik. Felírhatod a hurokegyenletet is az Ug1 – R2 – Ug2 hurokra:

Ug1−I2·R2+Ug2=0

I2=(Ug1+Ug2)/R2.

Akkor nem folyna az R2-n áram, ha valamelyik generátor polaritását megfordítanád, mert akkor R2 kivezetésein nem lenne feszültségkülönbség, így áram sem folyna rajta. Például Ug2 polaritását megfordítva így nézne ki a hurokegyenlet:

Ug1−I2·R2−Ug2=0

I2=(Ug1−Ug2)/R2=(5−5)/1=0

2023. febr. 12. 23:04
 3/12 anonim ***** válasza:
71%

Ezért:

[link]


Annyit csináltam csak, hogy a csomóponti potenciálok módszerét ráeresztettem. A 2 fesz. generátort összekötő csomópontot megválasztottam referencia csomópontnak (zöld színű), azaz 0V értékűnek.

Ekkor a fesz. generátorok másik pólusán akkora potenciál lesz mint amekkora fesz.-t szolgáltatnak, jelen esetben mind2 5V-os volt. (piros és kék színű)


Láthatod hogy az R2-es ellenállás egyik pólusa is egy 5V-os potenciálon van, és a másik pólusa is.


A feszültség fogalma pedig a potenciál különbség, azaz 5-5 = 0, 0V feszültség esik az R2 ellenálláson.

2023. febr. 13. 11:46
 4/12 anonim ***** válasza:
Párhuzamosan van kapcsolva, mert a fesz.gen. rövidzár.
2023. febr. 13. 20:11
 5/12 anonim ***** válasza:

4

Teljes tévedés. Ha a feszültséggenerátor rövidzár lenne, akkor ilyen alapon egy feszültséggenerátorra kapcsolt ellenálláson sem lenne feszültség. Az más kérdés, hogy bizonyos számításokban (szuperpozíció, Thevenin tétel) a számítás miatt rövidzárat teszünk a helyére.

2023. febr. 13. 20:24
 6/12 anonim ***** válasza:

3

Nem kell ide csomóponti potenciálok módszere. Nézd meg a rajzon a generátorok feszültségének irányát. A két generátor közös pontjához képest Ug2 felső pontján +5 V van, Ug1 baloldali pontján −5 V van. Vagyis az R2 ellenálláson 10 V van, nem nulla. Vagy még egyszerűbb, így: Az R2 ellenállás felső pontjától elindulva, ott van Ug1, majd utána Ug2, ezek feszültségeinek iránya egyezik, vagyis feszültségük összeadódik 5+5=10 V. Ez a feszültség kerül az R2 ellenállásra.

Itt van egy áramkör szimulátorban:

[link]

Ha megfordítjuk például Ug1 irányát, akkor lesz az R2-n eső feszültség nulla:

[link]

A kérdés szempontjából R1 ellenállásnak nincs szerepe, elhagyható az áramkörből, mert R1 nem befolyásolja az R2-n eső feszültséget:

[link]

[link]

2023. febr. 13. 20:54
 7/12 anonim ***** válasza:

#6, tényleg, a polaritást azt nem néztem. Akkor így a helyes:

[link]


Ugye a nyíl oda mutat ahova a feszültség esik, tehát a nagyobb potenciáltól mutat a kisebb felé. Ha a bal oldali csomópontot választottam 0V-nak és 5V-os a fesz. forrás, és ilyen irányú a feszültség, akkor ugye a 0V van magasabb potenciálon és 5V-ot fog esni. Tehát a piros színű csomópont -5V lesz

Ekkor R2 feszültsége: 5-(-5) = 10V

2023. febr. 13. 21:11
 8/12 anonim ***** válasza:

7

Igen úgy van, engem is megzavart, hogy a kérdező azt írta, hogy: „Az R2esen eső feszültség miért 0V?” Bár lehet, hogy valamelyik generátor feszültségének irányát fordítva jelölte be, mert akkor tényleg 0V lenne.

2023. febr. 13. 21:55
 9/12 A kérdező kommentje:
Tényleg elnéztem a generátor polaritását, sajnálom! Köszönöm a válaszokat!
2023. febr. 13. 21:57
 10/12 anonim ***** válasza:
Kérdező, semmi baj, így legalább látod, hogy milyen hatása van, ha az egyik generátor polaritását megfordítják.
2023. febr. 13. 22:35
1 2