Kiemelés matematikába miért van,mi célt szolgál,mikor használjuk?
(x²+x)/x=2
Ez kiemelés nélkül is egyszerűen megoldható:
Baloldalon a számlálót és a nevezőt osztva x-szel:
x+1=2
x=1
Ezt talán egy jobb példa, oldd meg kiemelés nélkül:
3x³+9x²−12x=0
Kiemeléssel sokkal egyszerűbb. Kiemeled a 3x-et:
3x(x²+3x−4)=0
1.
3x=0
2.
x²+3x−4=0
Ezek pedig egyszerűen megoldhatók.
"Baloldalon a számlálót és a nevezőt osztva x-szel"
De akkor is valójában először fejben elvégzed a kiemelést, hiszen csak szorzatot lehet egyszerűsíteni.
Egy nagyon egyszerű dolog jutott eszembe.
Van az alábbi egyenlet: x^2+x-2 = 0 -> másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján egyszerűen kiszámolható: x_1 = 1; x_2 = -2
De ha az alábbi egyenlettel állunk szemben: x^3+x^2-2x = 0, megoldható a harmadfokú egyenlet megoldóképlete alapján, de az bonyolult, de van egy egyszerűbb megoldása. Kiemelünk x-et, ekkor az egyenlet így néz ki: x*(x^2+x-2)=0, tudjuk hogy az egyenlet csak akkor 0 ha a szorzat egyik tényezője nulla, tehát az alábbi két egyenletet kell megoldani: x = 0 és x^2+x-2 = 0 és a feladat meg is van oldva. Első egyenlet x = 0 <- meg is van oldva, tehát x_1 = 0. A második egyenlet x^2+x-2 = 0 -> másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján egyszerűen kiszámolható: x_2 = 1; x_3 = -2. Ilyen egyszerűen ki lehetet számolni ennek a harmadfokú egyenletnek a megoldását kiemeléssel.
például ezért:
A pirossal bekeretezett részt nézd, az E(t) csak 1x szerepel kiemelés után, ha egy bonyolult kifejezésed van, akkor ezzel egyszerűsíted le.
És ha például be kell helyettesíteni a változók/függvények helyére az értéküket, akkor ha olyan van, lehet ahelyett hogy te 3 különböző helyre írnád ugyanazt, kiemelsz és csak 1x kell leírnod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!