Valaki aki okos, el tudná magyarázni? (villamosságtan)


[link]

[link]


Mindent értek, kivéve azt a részt, hogy a sajátvektort elvileg nem kell kiszámítani.


Ezt nem értem, a sajátvektorokat ilyenkor miért nem szükséges bizonyos esetekben kiszámítani, segítenél elmagyarázni?



2023. febr. 2. 14:16
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Illetve ennek a speciális esete sem teljesen tiszta, mikor komplex konjugált párt kapunk a sajátértékekre:

[link]

2023. febr. 2. 14:25
 2/12 anonim ***** válasza:

Ha az időbeli lefolyást akarod kiszámolni függvényként, akkor kell a sajátvektor (legalábbis ha azzal a módszerrel oldod meg a diffegyenletet ami ebben a dokumentumban van).

A sajátvektorokat a sajátegyenletből lehet meghatározni:

(A-lambda*I)*e=0, ez egy lineáris algebrai egyenletrendszer.

A=diffegy.rendszer együtthatómátrixa

lambda=sajátérték, pl. lambda1

e=sajátvektor, pl. e1 a lambda1-hez tartozik.

Megj. a sajátvektor első komponensét szokás 1-nek választani, gyakran pedig normált sajátvektorokat használ a szakirodalom. Sok jelentősége n8ncs, uis. a szorzófaktor a diffegy. ált. megoldásának a konstansaiba beleépül.

Megj.: Ha lambda többszörös gyök, akkor csak egy sajátvektor létezik. Miután a diffegyenlet alaprendszeréhez két lineárisan független megoldás szükséges, ún. fővektort szokás előállítani.

2023. febr. 2. 18:29
 3/12 A kérdező kommentje:

De pont az van a leírásban, hogy:

"Jelen speciális feladatban, ha valóban csak a kondenzátor feszültségét kívánjuk kiszámítani, megúszhatjuk a sajátvektorok kiszámítását, ha figyelembe vesszük, hogy az ÁVL alapján (I = C*(U)')"


Ezt a második kép közepe körüli szövegnél írja.

És a feladatban ki is hagyja a szabad összetevő számításánál a sajátvektorokat az egyenletből.


Azt értem amit írtál, hogy általában ki kell számítani őket, viszont itt ebben a feladatban azt írta, hogy nem kell és ezt nem értem, hogy itt miért nem kell meghatározni őket?

2023. febr. 2. 18:43
 4/12 anonim ***** válasza:

Ja, értem... Azért, mert a differenciálegyenlet rendszer megoldásának a második komponensét az első komponensből származtatják villamos megfontolásokkal. Tehát a sajátvektor meghatározása helyett az I=C*dU/dt összefügést használják.

A megoldás első komponenséhez meg ugye nem kell a sajátvektor, mert a sajátvektorok első komponenseit önkényesen 1-re választották ahogy említettem #1-ben.

Érted?

2023. febr. 2. 18:58
 5/12 A kérdező kommentje:

Nem teljesen értem amit írtál.

Azt hogy érted, hogy "a második komponensét az első komponensből származtatják"?


Illetve az sem teljesen tiszta, hogy miért lehet I=C*dU/dt képletet használni a sajátvektorok kiszámolása esetén?


Mert azt írta a szöveg, hogy "amennyiben tényleg csak a kondenzátor feszültségét kívánjuk kiszámítani, akkor megúszhatjuk a sajátvektorok számítását".

Vagyis ha mást kellene meghatározni, vagy nem csak a kondenzátor feszültségét, akkor elvileg kellene sajátvektort számolni, de itt, amikor csak a kondenzátor feszültsége a kérdés, ekkor miért lehet simán I=C*dU/dt használni a sajátvektorok helyett?

2023. febr. 2. 19:09
 6/12 anonim ***** válasza:

A megoldás első komponense a feszültség az idő függvényében: u(t)

A második komponens az áram időfüggvénye: i(t).

Ha megvan az első komponens, vagyis u(t), akkor ebből deriválással és a kapacitással való szorzásból származtatható az áram időfüggvénye, az első kép (1) képlete szerint: i=C*du/dt.

2023. febr. 2. 19:21
 7/12 A kérdező kommentje:

Elolvastam a dokumentumot mégegyszer amit küldtem.

Szerintem rájöttem.


Ugye a szabad összetevő, mivel most másodrendű a hálózat, ezért ilyen az alakja:


xf = K1*m1*e^(λ1*t) + K2*m2*e^(λ2*t), ahol λ1 és λ2 az "A" mátrix sajátértéke, míg m1 és m2 az "A" mátrix sajátvektora.


ugye így vektor alakban is fel lehet írni:

(Uc, IL) = K1*(m11, m12)*e^(λ1*t) + K2*(m21, m22)*e^(λ2*t)


A sajátvektorokat ki lehet számítani úgy, hogy pl. az első koordinátát 1-nek választjuk, azaz:

(Uc, IL) = K1*(1, m12)*e^(λ1*t) + K2*(2, m22)*e^(λ2*t)


De ezt fel lehet írni egyenlet formájában, 2 egyenlettel:

Uc = K1*1*e^(λ1*t) + K2*1*e^(λ2*t)

IL = K1*m12*e^(λ1*t) + K2*m22*e^(λ2*t)


És ebből látszik, hogy az Uc egyenletében, mivel a sajátvektorok 1. koordinátáit 1-nek választottuk így nem is szerepelnek a sajátvektorok, helyettük egy konstans 1 van.


És ugye a feladatban csak a kondenzátor feszültsége a kérdés, tehát az IL áram szabadösszetevője nem kell nekünk, elég csak az Uc feszültség szabadösszetevőjét meghatározni ahhoz, hogy a feladat végén meghatározhassuk majd az Uc feszültség teljes időfüggvényét.


Tehát ha csak az Uc-t kell kiszámítani, az Uc egyenletében a sajátvektorok 1. koordinátája fog szerepeni, és ha a sajátvektorok 1. koordinátáját konstans 1-nek választjuk, akkor nem fog sajátvektor szerepelni az egyenletben, csak egy konstans 1-es szorzó.


Jól értem, erről van szó és ezért nem kell a sajátvektorokkal bűvészkedni?

2023. febr. 2. 19:42
 8/12 A kérdező kommentje:

A "(Uc, IL) = K1*(1, m12)*e^(λ1*t) + K2*(2, m22)*e^(λ2*t)"


sort elrontottam ott a 2-es helyett 1-et akartam írni, így:


(Uc, IL) = K1*(1, m12)*e^(λ1*t) + K2*(1, m22)*e^(λ2*t)

2023. febr. 2. 19:43
 9/12 anonim ***** válasza:
Eddig jó. És hogy számolod az áram időfüggvényét ha Uc(t) már ismert?
2023. febr. 2. 20:43
 10/12 A kérdező kommentje:

Azt nem kell, a feladat azt írja, hogy a rendszer gerjesztése az Us, és a válasz az kondenzátor Uc feszültsége, tehát csak a feszültséget kell meghatározni.

De amúgy ha kérdés lenne, akkor a kondenzátor karakterisztikájából, ugye 2 van neki:

Ic = C * Uc' (ahol Uc' a feszültségének az időszerinti deriváltja, így megkapható az árama)


A másik pedig:

Uc = 1/C * (-végtelentől t-ig integrál)Ic dt


Tehát ha az áram is kérdés lenne akkor csak behelyettesíteném a kapott feszültséget az Ic = C * Uc' képletbe

2023. febr. 2. 21:03
1 2