Egy mértani sorozat második eleme 32, hatodik eleme 2.
Mekkora a sorozat hányadosa? (azaz mekkora a q)
Ez a feladat. Légyszíves valaki segítsen, nagyon nem értem hogy kell levezetni.
a2=a1*q=32
a6=a1*q4=2
a1=32/q vagy a1=2/q4
Hiába helyettesítem vissza, egyszerűen nem megy.
2010. okt. 3. 19:40
1/4 anonim válasza:
oszd el a 6. elemet a 2.-kal.. nézd meg mit kapsz szám szerint is, meg az a1,q segítségével is.
2/4 A kérdező kommentje:
Köszi! Sikerült, +/- 1/2. :)
2010. okt. 3. 21:13
3/4 anonim válasza:
Én rajzban próbáltam megcsinálni:
Nekem is ez jött ki, bár én a q második megoldásáról elfeledkeztem.
4/4 Maara válasza:
Egy mértani sorozat második eleme 32, hatodik eleme 2. Mekkora a sorozat hányadosa?
Írja le a megoldás menetét!
a2=a1*q^1 => 32=a1*q^1
a6=a1*q^5 => 2=a1*q^5
a1= 32/q
a1= 2/q^5
(32/q)*q^5=2
32*q^5/q=2
32*q^4=2
q^4=1/16 (=0.0625)
q=1/2 => q=-1/2 (csökken)