Üdv! Tudnátok ebben segíteni? Két korcsolyázó halad egymással szemben. Többi lent


A balról érkező tömege 73 kg, sebessége 49,68 km/h, a jobbról érkező tömege 74 kg. Amikor találkoznak összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen -0,295 m/s sebességgel. A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak. Mennyivel változott meg a jobbról érkező korcsolyázó mozgási energiája kJ-ban megadva?


A jobboldali sebessége megvan, 13,0275m/s, de innen hogyan tovább? Elvileg -7,457kJ-t kellene kapnom, de nem jön ki sehogy se. A nem troll válaszokat előre is köszönöm. :)



2022. dec. 29. 15:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha megvan a sebessége a találkozás előtt, akkor már csak ki kell számolnod a mozgási energiáját a találkozást előtt és után, majd megnézni mennyi volt a változás.
2022. dec. 29. 16:09
 2/6 A kérdező kommentje:
Ehhez tudnál adni egy képletet?
2022. dec. 29. 17:23
 3/6 anonim ***** válasza:

A tankönyvedben nincs bent?

½mv² amúgy.

2022. dec. 29. 17:27
 4/6 A kérdező kommentje:
Azoknak a kombinációival (vagyis (0,5*M*v) és (0,5*m1v1+0,5*m2v2)-val mindenhogy) próbálkoztam , de a legközelebbi érték -6900J volt, szóval valami nem jó. Ez nem hagy nyugodni és emiatt szeretném tudni pontosan hogy van akkor a képlet és másnak kijön-e a -7457J körüli érték.
2022. dec. 29. 17:49
 5/6 A kérdező kommentje:

Na kijött, le is írom hogy, ha valaki esetleg ehhez hasonló kérdésre keresne később

Lendületet nem külön számoltam, hanem benne hagytam a számológépben, (így más érték is jött ki, mint eredetileg, valószínűleg ott volt valami hiba) 14,2m/s kerekítve a vj=((mj+mb)*v-mb*vb)/mj (j és b a jobb és bal oldalról jövő rövidítése), ahol (mj+mb)*v a lendület (p=(mj+mb)*v=mjvj+mbvb), ezek után pedig a rendszer össz mozgási energia változásából kivonjuk a jobboldal eredeti mozgási energiáját:

Ezt számológépbe beírva egyből meg is kapjuk az eredményt

((0,5*(mj+mb)*v2)-(0,5*mj*vj2+0,5*mb*vb2)+(0,5*mb*vb2)

(2=négyzet)

-7454J=-7,454kJ jön ki, a megadott értéknek szinte majdnem megfelel, így jó a megoldás :)

2022. dec. 29. 18:44
 6/6 A kérdező kommentje:

Elnézést, most vettem észre egy hibát

((0,5*(mj+mb)*v2)-(0,5*mj*vj2+0,5*mb*vb2))+(0,5*mb*vb2)

Bár az eredményen nem változtatott volna annak a zárójelnek a hiánya, de ((0,5*(mj+mb)*v2)-(0,5*mj*vj2+0,5*mb*vb2)) a rendszer mozgási energiájának változása, míg (0,5*mb*vb2) a balról érkező test eredeti mozgási energiája

2022. dec. 29. 19:07