Mennyi kamat mellett lesz havi 15.000 Ft befizetes 30 év múlva 15 millió Ft?


Már a létező összes verziót kipróbálam a társaimmal, de nem jön ki a 15 millió.

Valakinek valami ötlet? Hogyan lehet ezt megfejteni? :|


2022. dec. 13. 01:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
36%

Ezt matemaikailag nem nehéz kiszámolni, viszont a valóságban ilyen nem fogsz találni.

Hiszen az csak 5.400.000,- Ft tőkebefizetés, kizárt dolog közel háromszoros növekedést elérni.

2022. dec. 13. 06:46
 2/17 anonim ***** válasza:
50%

A képlet, ami kell:


A*(1+p/100)*((1+p/100)^n-1)/(1+p/100-1), ahol A=15000, a képlet értéke 15 millió, n=30, és p a kérdéses százalék.


Mivel ebből egy harmincadfokú egyenlet lesz, ezért egzakt megoldást nem tudtok rá adni, csak valami közelítő módszerrel, például Newton-iterációval.

2022. dec. 13. 06:52
 3/17 anonim ***** válasza:
74%

Illetve nem, mert a 15.000 az havi befizetés, de évente kamatozik, ezért az A nem 15.000, hanem 15.000*12=180.000.

Vagy ha havonta kamatozik, akkor az n értéke nem 30, hanem 30*12=360, akkor meg egy 360-adfokú egyenletet kapunk, ami még inkább megoldhatatlan egzakt módon.

2022. dec. 13. 06:57
 4/17 anonim ***** válasza:
33%

277,78%


15000×(30×12)×277,78%= 15000120

2022. dec. 13. 07:40
 5/17 A kérdező kommentje:
277,78%???
2022. dec. 13. 08:35
 6/17 anonim ***** válasza:
63%
#5, igen, hogyha egyszer kamatozik, 30 év múlva... Nem értem, hogy miért kell hülyeséget írnia olyannak, aki nem ért a témához...
2022. dec. 13. 09:19
 7/17 anonim ***** válasza:

Szerintem a feladatot ugy kell megoldani hogy fogjuk a szokasos annuitas jovoertekere vonatkozo kepletet es behelyettesitjuk a fenti szamokat


Keplet: [link]

Behelyettesites: [link]


Az eredmeny: havi 0,498% kamatot kell kapnod minden honapban, ami eves szinten kb 6%nak felel meg.

2022. dec. 13. 09:25
 8/17 krwkco ***** válasza:
38%

"277,78%???"

Egyáltalán nem. Kamatos kamattal kell számolni.

Excellel is bárki megtalálhatja a kamatlábat:

Az első sor a fejléc: Éves befizetés|Kamatláb|Év eleji összeg

A második sorban fix értékek: =12*15000|15|0

A harmadik sorban a képletek:=A2|=B2|=C2*(1+B2/100)+A2*(1+B2/100/2)

A legutolsó keéplet magyarázata: az előző évben összegyűlt összeg egész évben kamatozik. A befizetés átlagosan fél évig van bent, ezért fele kamatot fizet.

Ki kell jelölni a harmadik sor celláit és "lehúzni", lemásolni a 32-dik sorig, ami a 31-dik év elejének felel meg.

A C32 cellában lesz a végösszeg. B2-t addig kell értelmesen változtatni, amig C32~15 millió nem lesz.

A szükséges kamatláb 6,13%.

(Én gyakran szoktam hasonlót alkalmazni, amikor valamilyen sorozat értékét kellene meghatározni, és tájékozódom, hogy mi lehet a szabály.)

2022. dec. 13. 09:36
 9/17 A kérdező kommentje:
#7 6%-kal kiszamoltam az nem 15 M-ra jön ki hanem több
2022. dec. 13. 09:50
 10/17 anonim ***** válasza:
61%
Kerdezo: Attol fuggoen, hogy mikor szamolsz a kamattal: minden honapban? Evente egyszer? Par tizedet valtozhat a pontos kamatlab, de ket kulonbozo megkozelitesbol is kathatod hogy 6% koruli ertek jon ki, ugyhogy kivancsi vagyok, hogy te hogy szamoltal es ugy mennyi jott ki.
2022. dec. 13. 09:53
1 2