Segítene valaki ebben a matek feladatban?


f(x)=x+2/x-1


Ennek kellene az

1.Értelmezési t.

2.Érték k.

3.Zérus hely

4.Szélső érték

5.Konvexistás

6.paritás


Megvannak hogy milyen lehetőségek vannak a válaszra de nem tudom melyik a jó közülük.

Pl.zérus hely: nincs zh, x=-1, x=-2, x=1, x=2


Vagy konvexitás pl.

a. ]-1,végtelen[ konkáv

b. ]-végtelen,-1[konkáv

c. ]-végtelen,-1[konvex

d. ]1, végtelen[ konvex

e. ]-végtelen,1[konkáv

f. ]-1,Végtelen[ konvex



2022. dec. 12. 17:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Mi van a számlálóban és a nevezőben?


Zárójellel jelöld, kérlek.

2022. dec. 12. 19:20
 2/4 A kérdező kommentje:

(x+2)számláló

(x-1) nevező

2022. dec. 12. 19:42
 3/4 anonim ***** válasza:
77%

Úgy értettem, hogy (x+2)/(x-1)-ként írd le, de így is jó.


Először alakítsuk át algebrailag a függvényt:


(x+2)/(x-1) = (x-1+3)/(x-1) = (x-1)/(x-1) + 3/(x-1) = 1 + 3/(x-1)


Ebből ki tudjuk olvasni, hogy az eredeti 1/x függvényt:

-a nevezőben lévő -1 miatt eltoljuk jobbra 1-gyel,

-a számlálóban lévő 3 miatt függőlegesen háromszorosára nyújtjuk az x-tengelyhez mérten,

-a kívül lévő 1 miatt 1-gyel feltoljuk.


Ha sikerült felrajzolni, akkor mindent le tudunk róla olvasni;

Értelmezési tartomány: x ∈ R/{1} (minden valós szám, kivéve az 1)

Értékkészlet: x ∈ R/{1} (minden valós szám, kivéve az 1)


Ennek kellene az


Zérushely: ha nem tudjuk leolvasni, megoldjuk az


1 + 3/(x-1) = 0 egyenletet. Ennek egyetlen megoldása az x=-2.


Szélsőérték: mivel az értékkészletbe az 1-en kívül minden szám beletartozik, ezért nincs szélsőértéke.


Konvexitás: ha x<1, akkor konkáv, ha x>1, akkor konvex


Paritás:

-nem páratlan, mert például a (0;-2) pont origóra középpontosan tükrözött tükörképe a (0;2) pont lenne, ami nem része a függvénynek.

-nem páros, mert például a (-2;0) pontnak az y-ra vett tengelyes szimmetrikus tükörképe a (2;0) pont lenne, ami nem része a függvénynek.

2022. dec. 12. 21:04
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2022. dec. 12. 21:53