Tudnátok segíteni az alábbi matek feladatban?


Egy évfolyam hallgatóinak 25%-a matekból, 15% fizikából, és 10% matematikából és fizikából is jelesre vizsgázott. Mi a valószínűsége annak hogy egy találomra kiválasztott hallgató:

A) osztályzata matematikából jeles,feltéve hogy fizikából jeles


B) fizikából jeles az osztályzata, feltéve, hogy matematikából jeles


C)legalább az egyik tárgyból jeles az osztályzata



2022. jún. 8. 21:36
 1/6 krwkco ***** válasza:
100%

Feltételes valószínűség:

[link]


Valószínűleg ennek az alkalmazását várják el, ha ez egyetemi kérdés. (Látod, ez is feltételes valószínűség. :-) )

De józan ésszel is meg lehet oldani:

Legyen szó 100 diákról, akik közül 25 fizikából jelesre vizsgázott. Matekból 15, mindkettőből 10.

Kiválasztunk egy diákot. A valószínűség = a kedvező esetek száma/ az összes esetek száma. A feltételes valószínűséget csak a feltételnek megfelelő sokaságból kell kiszámolni mind a kedvező, mind összes esetet illetően.

2022. jún. 8. 22:31
 2/6 anonim ***** válasza:
0%

Tegyük fel, hogy van x darab hallgató, ekkor:


-mindkettőből jeles: 0,1x

-fizikából jeles: 0,15x

-matekból jeles: 0,25x


Ezek alapján azt is tudjuk, hogy


-csak fizikából jeles: 0,15x - 0,1x = 0,05x

-csak matekból jeles: 0,25x - 0,1x = 0,15x


Így már tudunk valószínűséget számolni:


a) 0,15x embernek jeles a fizikája, ezek közül 0,1x-nek a matek is jeles, így a valószínűség: 0,1x / 0,15x = 2/3.


b) 0,25x embernek jeles a matekja, ezek közül 0,1x-nek a fizika is jeles, így a valószínűség: 0,1x / 0,25x = 2/5.


c) Összesen 0,05x + 0,15x + 0,1x = 0,3x embernek jeles legalább az egyik, összesen x ember van, így a valószínűség: 0,3x / x = 0,3 = 3/10.


"Legyen szó 100 diákról, ..."


Ezzel csak annyi a baj, hogy előfordulhat, hogy a valószínűség függ a résztvevők számától (mondjuk ennél a feladatnál pont nem, de ezt előre nem biztos, hogy tudjuk). Ha az összlétszámot x-nek vesszük és azzal végigszámolunk, és az x kiesik a végeredménynél, akkor joggal mondhatjuk, hogy a létszám tetszőleges.

2022. jún. 8. 22:38
 3/6 krwkco ***** válasza:
100%

#2

Megint megoldottad a kérdező helyett a feladatot az utolsó vesszőig. Hogy fog így magától boldogulni, ha semmi gondolkodnivalót nem hagysz neki?


Más:

"de ezt előre nem biztos, hogy tudjuk"

Itt tudjuk. Ha más feladat lesz, másként kell számolni.

2022. jún. 8. 23:02
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

#3, valószínűleg azért írta ki a kérdést, mert ötlete sem volt. Hiába adsz neki útmutatást (meg dobálsz hozzá mindenféle tételeket), ha a kérdező azt sem tudja, hogy merre van az előre.


A másik, hogy ahogy én levezettem, úgy nem sűrűn szokták tanítani.


"Itt tudjuk. Ha más feladat lesz, másként kell számolni."


Pontosabban te tudod, én tudom, a kérdező meg szerintem fel sem fogta egészen, hogy az mit jelent.

2022. jún. 8. 23:06
 5/6 krwkco ***** válasza:

"valószínűleg azért írta ki a kérdést, mert ötlete sem volt."

Azért adtam neki ötletet.


"ha a kérdező azt sem tudja, hogy merre van az előre."

Ezt nem tudhatod. Annyit tudunk, hogy nem tudott belekezdeni a feladatba. Ha nem tudja megtenni az első lépést, abból nem következik, hogy a további fázisokra is képtelen.

2022. jún. 8. 23:19
 6/6 anonim ***** válasza:

Ahogy te sem tudhatod, hogy a további fázisokra képes lenne...

Úgyis te válaszoltál előbb, így ha el tud indulni a segítségeddel (amit kétlek, hogy nagy segítség lett volna, mivel szerintem most tanulják ennek a képletnek a használatát, vagyis egy ismert dologról van szó), és meg tudta egyedül oldani, nagyon jó. Ha mégsem, arra az esetre ott a levezetésem, így biztos, hogy minden eshetőséget lefedtünk. Bár az én megoldásom nem a képletet használja, hanem a végképlet bizonyítási lépéseit.

2022. jún. 8. 23:46