Trigonometrikus összefüggések (Szinusz és Koszinusz tétel)?


Sziasztok!


Kaptam egy aranyos dolgozat pl-t, nem tudtam megcsinálni, de érdekel a megoldás:


Bizonyítsuk be, hogy egy háromszög béta szöge 60 fok, ha felírható ez az összefüggés


1/a+b + 1/b+c = 3/a+b+c


a kisbetűk a háromszög oldalaira értendőek.


Köszi :)


2010. szept. 30. 20:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Cosinus-tétellel ki kell jönnie, amit megtalálhatsz a könyvedben is.
2010. szept. 30. 20:26
 2/5 A kérdező kommentje:
Jó de hogy jön ki belőle a c^2=b^2+a^2-2*ab*cos(gamma) ?
2010. szept. 30. 20:30
 3/5 anonim ***** válasza:

Az sehogy, de neked nem is az kell.

Te a béta szöget kaptad meg, amely a b oldallal szemközti szög. Így a vonatkozó cos tételed a b2 = a2 + c2 - 2ac*cos60


(ugyanis a cos tétel szabályos definíciója: bármely háromszög egyik oldalának négyzete egyenlő a másik két oldal négyzetösszegéből kivonandó ..... szemben lévő szögének cos szorzatértékével)

2010. szept. 30. 21:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló leírta a helyes képletet,

b² = a² + c² - 2*a*c*cosß

mivel

ß = 60°

cosß = 1/2

ezzel az egyenleted

b² = a² + c² - a*c

vagy

a*c = a² + c² - b²


Azt kell igazolnod, hogy a feltételként az oldalakra megadott összefüggés ugyanezt az eredményt adja.

2010. szept. 30. 23:49
 5/5 anonim ***** válasza:

A megoldás külön-külön két ötletet is tartalmaz (az egyiket nem muszáj használni, de kényelmesebbé teszi a megoldást). Megpróbálom egy külön wiki oldalon kiszedni, mert ott jobban szerkeszthetők képletek:


[link]

2010. okt. 2. 09:33