A négyzetrácson kijelölünk egy 4×3-as rácstéglalapot.Hány a rácsvonalakkal párhuzamos oldalú téglalap számolható össze?Vágjuk szét a fenti téglalapot három egyenlő területű részre úgy,h. a keletkező három síkidom között legyen legalább két háromszög.

2022. dec. 7. 15:12
 1/2 krwkco ***** válasza:

"Vágjuk szét a fenti téglalapot három egyenlő területű részre úgy,h. a keletkező három síkidom között legyen legalább két háromszög."

Levágunk két sarkánál 1-1 háromszöget úgy, hogy a területe 4-4 egység legyen. A maradék egy fura alakzat, de arra nem volt kikötve semmi.

2022. dec. 7. 19:23
 2/2 anonim válasza:

Vegyük a 4x3-as rácsban lévő négyzetek csúcsait. Ez ekkor egy 5x4 pontból álló alakzattal dolgozunk (pl. 5 sor, 4 oszlop)


Igaz, hogy:

Az összeszámlálandó téglalapokból egyértelműen meghatároz egyet annak bal felső és jobb alsó pontja.


Tehát ha kiválasztunk az 5 sorból kettőt és a 4 oszlopból kettőt, akkor azok meghatározzák a bal felső és jobb alsó pontjait egy téglalapnak.


5-ből kettőt kiválasztani: 5*4/2 = 10 féleképpen lehet

4-ből kettőt kiválasztani: 4*3/2 = 6 féleképpen lehet


10*6 = 60 téglalapot lehet összeszámolni

2022. dec. 21. 20:15