Matek bizonyítás (egyetemi matek szak)?


a kérdés, hogy tetszőlegesen választott 3 pozitív valós szám, összes formában felírt törtjének számtani közepe mindig nagyobb lesz 1nél?

pl első elem: 2, második: 3, negyedik: 4

akkor a felírható törtek 2/3, 2/4, 3/2, 3/4, 4/2, 4/3. szóval 6 darab törtet lehet belőlük írni. na ezek átlaga nagyobb lesz 1nél? szerintem igaznak kell lennie, csak nem tudom, hogyan bizonyítsam.


2010. szept. 30. 16:53
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
remélem érthető a kérdés és lesz aki válaszolni is tud (bár nem hiszem). :-)
2010. szept. 30. 16:54
 2/18 anonim ***** válasza:
0%
Csak hogy ne legyen igazad, én válaszolok (mert tudok válaszolni, legfeljebb nem a kérdésre.)
2010. szept. 30. 17:16
 3/18 anonim ***** válasza:
0%
Várj, ez lemaradt a végéről: :).
2010. szept. 30. 17:18
 4/18 anonim ***** válasza:
84%

Én csak egy ostoba kamionsofőr vagyok, nyolc általánossal, de nekem is logikus hogy a kettő (4/2) és a fél (2/4)átlaga több egynél (1.25). Ugyanígy van ez a másik két törtpár esetében is.

Meg akárhány ilyen párt irsz fel, mindig így lesz

2010. szept. 30. 17:59
 5/18 anonim ***** válasza:

add össze és vond ki...

:$

Most lehet, hogy hülyeséget mondtam 8.-os fejjel, de nekem ez a legcélszerűbb...

2010. szept. 30. 20:30
 6/18 anonim ***** válasza:

Legyen

n - darab szám

akkor a belőlük képezhető törtek száma


3 szám esetén a törtek a következők lesznek:

a1/a1, a1/a2, a1/a3, a2/a1, a2/a2, a2/a3, a3/a1, a3/a2, a3/a3


A számok összege

Sn = a1 + a2 + a3 +...+an


A törtek összege (levezetés nélkül)

Tn = Sn(1/a1 + 1/a2 + 1/a3 +...+1/an)

Legyen reciprok összeg

Rn = 1/a1 + 1/a2 + 1/a3 +...+1/an

így a törtek összege

Tn = Sn*Rn


Így a törtek összegének számtani középe

TA(a1, ...an) = Tn/n² = (Sn*Rn)/n²

TA(a1, ...an) = (Sn*Rn)/n²


Ez így is írható:

TA(a1, ...an) = (Sn/n)/(n/Rn)

ahol

Sn/n = A(a1, ...an) - az 'n' darab szám számtani közepe

az

n/Rn = H(a1, ...an) - ez pedig ugyanazon 'n' darab szám harmonikus közepe

Tehát

TA(a1, ...an) = A(a1, ...an)/H(a1, ...an)

Mivel

A(a1, ...an) > H(a1, ...an) egyenlőtlenség mindíg fennáll

Ezért

TA(a1, ...an) > 1

==============

Q.E.D


DeeDee

************

2010. szept. 30. 22:24
 7/18 A kérdező kommentje:

utolsónak: köszi, de te bele számoltad az 1 egészeket is. azok nekem nincsenek benne!! szóva az a1/a1, a2/a2 és az a3/a3.

írtam, hogy csak 6 van. de végülis ez ugye nem is jelent problémát, mert az úgyis mindíg 1 egész, így az egész aritmetikai közepét nem tudja 1-nél lejebb vinni. szóval akár ki is hagyhatjuk és akkor okés minden, amit írtál.


én most azon gondolkoztam, hogy ha párokba állítom, pl a1/a2 + a2/a1 ezek összege ugye mindig nagyobb mint 2. ez alapján a 3 páros összege mindig nagyobb mint 6. ezért pedig az aritmetikai közép nagyobb 1nél. ez kicsit autodidakta gondolkozásmód, de így is elfogadható bizonyításnak szerintem. mert ha az elemek mondjuk kisebbek 1nél, akkor is amikor a nevezőbe kerül az "felszorozza" az egész tört értékét, szóval a párok összege mindig nagyobb lesz 2nél.


nekem eredetileg nem ez volt a problémám, egy bonyolultabb dolgot kell bizonyítanom, csak arra jutottam, hogy ha az igaz, amit a kérdésben írtam, akkor az eleje is igaz.


mégegyszer kösz, hogy gondolkoztál rajta.

ha belekötnek az én módszerembe, akkor megpróbálom kikozmetikázni a tiédből azt a 3 elemet. :-)

2010. okt. 1. 07:51
 8/18 A kérdező kommentje:
jééé most olvasom, hogy a 17:59-es is ezt a módszert írta, amire én is gondoltam. te aztán okos kamionsofőr lehetsz. ;-)
2010. okt. 1. 07:56
 9/18 anonim ***** válasza:

Két megjegyzésem volna.


- "...3 pozitív valós szám, ÖSSZES FORMÁBAN FELÍRT törtjének ..."

Ezen megfogalmazás szerint az a1/a1, a2/a2 és az a3/a3 értékek is beletartoznak a törtek halmazába.

A levezetés során ezek ugyan kiesnek, de törtek elemszáma ettől nem változik, az mindig n².


- Értem a gondolatmenetedet, csak hiányzik a "a1/a2 + a2/a1... összege ugye mindig nagyobb mint 2" kijelentés bizonyítása.


Újra átnéztem a bizonyításomat, s úgy gondolom, hogy korrekt, és nemcsak 3 elemre érvényes. Lehet, hogy egy igazi matematikus találna benne hibát, de magamat meggyőztem a helyességéről. :-) Egyébként mindig is szerettem egy problémát a lehető legáltalánosabb formában megoldani, és nemcsak egy esetet kiszámolni.


Végül is köszi a kérdést, jó agytorna volt a megválaszolása.

Ha nem nagy kérés, írd meg, hogyan minősítették a megoldásokat.


DeeDee

***********


U.i.:

A levezetés három szám esetén következő:

a1, a2, a3 - a számok

A törtek összege

Tn = a1/a1 + a1/a2 + a1/a3 + a2/a1 + a2/a2 + a2/a3 + a3/a1 + a3/a2 + a3/a3

Tn = 3 + a1/a2 + a1/a3 + a2/a1 + a2/a3 + a3/a1 + a3/a2

Az azonos nevezőjűeket összevonva

Tn = 3 + (a2 + a3)/a1 + (a1 + a3)/a2 + (a1 + a2)/a3

Mivel Sn = a1 + a2 + a3

a2 + a3 = Sn - a1

a1 + a3 = Sn - a2

a1 + a2 = Sn - a3

Így

Tn = 3 + (Sn - a1)/a1 + (Sn - a2)/a2 + (Sn - a3)/a3

Az osztások után

Tn = 3 + Sn/a1 - 1 + Sn/a2 -1 + Sn/a3 - 1)

Kiemeléssel

Tn = 3 - 3 + Sn(1/a1 + 1/a2 + 1/a3)

Tn = Sn(1/a1 + 1/a2 + 1/a3)

Rn = 1/a1 + 1/a2 + 1/a3

helyettesítéssel

Tn = Rn*Sn

Innen már az előző válaszomban leírtak szerint folytatódik.

*********************

2010. okt. 2. 03:43
 10/18 A kérdező kommentje:

utolsónak:

de nem ez a probléma. mondom, igazából nekem nem ez volt a bizonyítandóm. a mondatot csak én fogalmaztam meg (kissé hülyén). nem az a gond a módszereddel, hogy n elemre írtad, hanem hogy benne vannak az 1 egészet érő törtek. mert ha n elemre igaz, akkor nyilván 3ra is az. a gond az, hogy nálam az a1/a1, a2/a2 ... an/an nincsenek benne!!!! ez "elrontja" a bizonyításodat. ezért is írtam a példát, hogy jelent esetben, nekem nem nnégyzet darab törtem lesz, hanem csak n*(n-1) darab!!

de egyébként kegyetlen jó bizonyítás volt, egyszerű, érthető és beleköthetetlen. hányadéves vagy?

2010. okt. 2. 08:57
1 2