Öt különböző egész szám összege osztható öttel. Lehet-e, hogy közülük a, egyik sem osztható 5-tel b, az egyik osztható 5-tel, a többi nem c, kettő osztható 5-tel, három nem d, három osztható 5-tel, kettő nem e, egy osztható 5-tel, négy nem?


2022. okt. 26. 12:59
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A b) és az e) ugyanaz, nem írtad el az e)-t véletlenül?


Ha az e)-t jól írod fel (vagyis 4 osztható 5-tel, az ötödik nem), akkor mindegyik teljesülhet, kivéve az e)-t. Mindegyikre viszonylag könnyen tudsz példát mutatni.


Az e) azért nem lehet, mert tudjuk, hogy ha egy 5-tel osztható és egy 5-tel nem osztható számot összeadunk, akkor az összeg nem lesz osztható 5-tel.

Legyen az összegünk a+b+c+d+e, ahol az első 4 osztható 5-tel, ezek összege legyen S, ami szintén osztható 5-tel, tehát az S+e összeget kell néznünk, ahol e nem osztható 5-tel. A fentiek szerint az összeg sem lesz osztható.

2022. okt. 26. 13:16
 2/9 A kérdező kommentje:

De, ugyanaz. A tankönyv írója írta el vszínűleg aztán én is.

Viszont az e-nél, azaz ami az egy osztható 5tel, 4el nem, tudok írni egy példát:

1+2+3+4+5=15

2022. okt. 26. 13:31
 3/9 A kérdező kommentje:
Teljesen belekavarodtam, régen matekoztam
2022. okt. 26. 13:33
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja bocsi az e a b
2022. okt. 26. 13:37
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, erre írtam azt, hogy mindegyikre van könnyű példa, csak az e)-re nincs megoldás (illetve nem lenne, ha normálisan lenne kiírva a feladat).


A trükk egyébként az, hogy csak a számok 5-ös maradékait kell vizsgálni, ugyanis tudjuk, hogy összeadáskor ezek a maradékon is összegződnek. Például: 6+9 = (5+1) + (5+4) = 5+5+5, és ebből látható, hogy osztható lesz 5-tel az összeg.

Az 5-tel oszthatók 5-ös maradéka 0, tehát például a c)-t így is kezdheted: 0+0+valami+valami+valami, és itt a valamin helyére is elég maradékokat írni. Például 0+0+1+1+3, és itt már csak annyi a dolgod, hogy a maradékok helyére megfelelő számokat írsz. Például 5+10+11+16+18, és erről már összeadás nélkül is tudjuk, hogy osztható lesz 5-tel.

2022. okt. 26. 13:42
 6/9 A kérdező kommentje:
Értem az e-t, de biztos hogy a többi négy igaz? Arra vagyok kíváncsi hogy hogyan lehetne erre logikailag rájönni anélkül hogy példákat kellene keresnem, még gondolkodom rajta
2022. okt. 26. 13:45
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezt az #5-ben leírtam. A kulcs, hogy a maradékokból kell kiindulni. Ha ez megvan, akkor könnyű példát adni, de nem szükséges a példa belátásához.
2022. okt. 26. 13:47
 8/9 A kérdező kommentje:
Rendben értem. Igazából ez még nem nehéz. Köszönöm
2022. okt. 26. 13:54
 9/9 anonim ***** válasza:

a: 2, 7, 12, 17, 22

b: 1, 2, 3, 4, 5

c: 5, 6, 8, 10, 11

d: 5, 10, 12, 13, 15

e (normálisan): olyan nincs, mert az összeg ötös maradéka megegyezik az ötödik szám maradékával, így nem lehet öttel osztható.

2022. okt. 26. 18:12