Adrian.Leverkuhn kérdése:

Hogyan lehet megoldani az a^2 + l^2 + b^2 + r^2 + e^2 + c^2 + h^2 = t^2 egyenletek, ha mindegyik változó (nem feltétlenül különböző) prím?


Találtam egy konkrét megoldást:


hat különböző baloldali változót 2-nek választottam, így azok négyzete összege 24, amelyhez hozzáadva 5^2-t, 49-t kapunk, ami éppen 7^2.


Azt be lehet látni, hogy prímszámok négyzete hárommal osztva csak 1 maradékot adhat (kivéve magának a 3-nak a négyzete), ez alapján a baloldalon 0 db, 3 db vagy 6 db hármas állhat prímként. Azt beláttam, hogy ha 6 db 3-mast választok, akkor az egyenlet 54 + prímnégyzet = prímnégyzet alakú lesz, aminek nincs megoldása.


Milyen ötletekkel lehet továbbhaladni?



2018. okt. 28. 11:46
 1/6 anonim ***** válasza:

Volt ennek a feladatnak egy eredeti formája is?

a,l,b, r stb. nem egy szokványos jelölés 7+1 prímre :)

2018. okt. 28. 13:50
 2/6 A kérdező kommentje:
Egy néhány évvel ezelőtti Dürer-verseny feladatáról van szó, és így érthetővé válik, hogy miért Albrecht.
2018. okt. 28. 16:03
 3/6 A kérdező kommentje:

Az alábbi linken érhető el a feladat:


[link]

2018. okt. 28. 16:04
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

A négyzetszámok 8-cal osztva 0, 1 vagy 4 maradékot adnak. A prímek csak 1-et vagy 4-et adhatnak, azaz 4-et is csak maga a 2. A baloldal legalább 28, ezért nem lehet a jobb oldalon 2, vagyis a jobb oldal csak 1 maradékú lehet.

A baloldalon ekkor 4-es és 1-es maradékok vannak. Csak 6 db 4-es és egy db 1-es lehet!

Tehát 6 db 2-es van. Ekkor 28+x^2=y^2 lesz az egyenlet.

azaz 28=y^2-x^2

28=(y-x)(y+x)

de x és y is páratlan, vagyis összegük és különbségük is páros.

Emiatt x+y=14 és x-y=2

A megoldások: 6 db 2-es és egy 5-ös a baloldalon, 7 a jobb oldalon.

2018. okt. 29. 10:33
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Hibáztam, javítom:


Tehát 6 db 2-es van. Ekkor 24+x^2=y^2 lesz az egyenlet.


azaz 28=y^2-x^2


28=(y-x)(y+x)


de x és y is páratlan, vagyis összegük és különbségük is páros.


Emiatt x+y=12 és x-y=2

vagy x+y=6 és x-y=4


A megoldások: 6 db 2-es és egy 5-ös a baloldalon, 7 a jobb oldalon.


(vagy lehetne y=5 és x=1 de az 1 nem prím.)

2018. okt. 29. 10:36
 6/6 vurugya béla ***** válasza:

Hamar munka ritkán jó. Még maradt hiba, helyesen az a rész:


azaz 24=y^2-x^2

24=(y-x)(y+x)

2018. okt. 29. 10:37