Valószínűség számítás független esemény?


Egy dobokockaval ketszer egymás után dobunk.

Mennyi annak a valószínűsége hogy kettest és hármast is dobunk?

Illetve ez a két esemény független e egymástól?


Én így csináltam:


Jelentse A esemény azt hogy 2-est dobunk, B pedig azt hogy 3-ast.

Ekkor ahhoz hogy a két esemény független legyen, teljesulni kell P(A*B)=P(A)*P(B).


Egyértelmű az hogy ha 2-est dobok akkor utána dobhatok 3-ast.

És fordítva is.

De most matematikailag igazoljuk.


Ez a két megoldás jó: (2;3), (3;2).

Az összes lehetőség 6*6=36.

Tehát a valószínűség 2/36=1/18.


A kérdésem az hogy ha a P(A*B)=(n alatt k)*P(A)*P(B) ekkor is független lesz két esemény?


Mert ugye P(A)*P(B)-re két lehetőség van.

Vegyük őket: P(A)*P(B) és P(B)*P(A).


Tehát ha P(A*B)=(n alatt k)*P(A)*P(B)

ahol (n alatt k)=az összes olyan különböző esettel ahol P(A)*P(B) teljesül, akkor is független a két esemény egymástól?


2022. okt. 23. 22:19
 1/6 anonim ***** válasza:

„A kérdésem az hogy ha a P(A*B)=(n alatt k)*P(A)*P(B) ekkor is független lesz két esemény?”


Legfeljebb akkor, hogyha (n alatt a k)=1.


Definíció szerint akkor van függetlenség, hogyha P(A*B)=P(A)*P(B) teljesül, ebben szó sincs (n alatt a k)-ról.

2022. okt. 23. 22:53
 2/6 A kérdező kommentje:

De P(A)*P(B)=1/6*1/6.

De ekkor (2;3) esetet vizsgáltuk.

Viszont van (3;2) eset is ami jó.


Ezért szoroznunk kell 2-vel.


Es tudjuk hogy ha 2-est dobunk, utána dobhatunk 3-ast, és fordítva is, tehát függetlenek.

2022. okt. 23. 22:59
 3/6 anonim ***** válasza:

P(2 es 3)=/=P(2)*P(3)


Tehat nem fuggetlen a ket esemeny.


Ha az lenne a kerdes, hogy elsore 2est dobunk es masodikra 3ast, akkor tenyleg fuggetlenek lennenek.


De egyebkent trivialis hogy a 2est dobunk es a 3ast dobunk nem fuggetlen, hiszen egymast kizaro esemenyek

2022. okt. 23. 23:54
 4/6 A kérdező kommentje:

Elnézést.


A kérdésbe nem írtam bele azt hogy az első két dobasra legyen 2-es es 3-as.

Tehát az első két dobasnal legyen 2 es 3.

Bocsánat.


Így nézve P(A*B)=2/6*1/6.

P(A)=lehet elotte más golyó elsőnek.

Így 1*1/6.

Vagy ha P(A)= elsőnek dobjuk akkor 1/6*1.

Tehát P(A)=2/6=1/3.


P(B)=szinten 1/3.

Tehát P(A)*P(B)=1/9=\=P(A*B).



Szóval nem független egymástól a két esemény.

Hiszen az első két dobásban kell lennie 2-nek es 3-nak, tehát a második golyó már függ attól hogy mi volt az első golyó.


Jol tudom?

2022. okt. 24. 00:20
 5/6 A kérdező kommentje:

Bocsánat rájöttem.

A kérdés is rossz volt.

Tehát az hogy első két dobasra legyen 2 és 3 is annak van egy valószínűsége.

De az nem köthető össze azzal hogy a két esemény független lesz e egymástól vagy nem.

Bocs a rossz kérdés miatt.

2022. okt. 24. 00:33
 6/6 krwkco ***** válasza:

Megtennéd, hogy érthetően és egybefüggően leírod a feladatot?

Mi a fizikai folyamat és mit tekintesz első és második eseménynek? És mi a szerepe a golyóknak? (A kockákon nem golyók, hanem pöttyök vannak. Az egyes oldalakon különböző számú pöttyök.)

2022. okt. 24. 09:56