Trigonometria értelmezési tartománya?


tg(x)=1.


x=\=pi/2+k*pi.


De ha át írjuk az egyenletet így:


1/ctg(x)=1


Akkor itt már x=\=k*pi; és pi/2+k*pi.


A kérdésem az lenne hogy mikor melyik értelmezési tartományt használhatjuk?


Vagy ha van ilyen egyenletunk amiben tg(x) vagy ctg(x) szerepel, akkor a x=\= pi/2*k ??


2022. okt. 13. 21:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Mindig azt, ami meg van adva.


A gond az, hogy a tg(x)=1/ctg(x) és fordítva nem mindig igaz, tehát ha az egyenlet megoldása ott van, ahol ezek nem egyenlőek, ott problémák lesznek. Ezért van az, hogy a tg(x)=0 egyenletnek van megoldása, az 1/ctg(x)=0 egyenletnek meg nincs.

2022. okt. 13. 23:02
 2/7 A kérdező kommentje:

Például itt mi az értelmezési tartomány?


tg x * tg (3x-pi/5)=1


Ugye x=\= pi/2+k*pi

És x=\=7pi/30+l*pi/3


De ugye az egyenletet osztanunk kell valamelyik tangenssel.


Tehát tg x=\=0.

És tg 3x-pi/5=\=0


Ez utóbbi ketto közül elég csak az egyiket kikötni, vagy mindkettőt ki kell kötnünk?


És így mi lesz a végleges értelmezési tartomány?

2022. okt. 14. 22:26
 3/7 anonim ***** válasza:

Amikor ismeretlennel osztunk, akkor mindig meg kell nézni, hogy lehet-e 0, és ha lehet, akkor mi történik az egyenletben. Kicsit egyszerűbb egyenleteken mutatom meg;


1. x*(x+3)=0


Mielőtt itt x-szel osztanánk, nézzük meg, mi van akkor, hogyha x értéke 0 (ugyanis ha 0 lenne, nem tudnánk vele osztani): ha x=0, akkor 0*(0+3)=0, tehát az egyenlőség igazzá válik. Ha ettől eltérő megoldást keresünk (tehát x=/=0 az osztás után), akkor osztás után x+3=0, amire x=-3 adódik, tehát az egyenletnek két megoldása van.


2. x*(x+3)=5


Ebben az esetben ha x-szel osztunk, akkor megint megnézzük, hogy mi történik; ha x=0, akkor 0*3=0, ami nem 5, tehát gond nélkül kivághatjuk az értelmezési tartományból az x-et, és haladhatunk tovább. Bár megjegyzem, hogy ennél a példánál nincs sok létjogosultsága az x-szel való osztásnak.


3. (x-1)*(x^2-1) = 0


Ebben az esetben ha (x-1)-gyel osztanánk, akkor x=1 esetén lennének bajok, viszont látjuk, hogy az megoldása az egyenletnek. Osztás után ezt kapjuk:


x^2-1=0, aminek megoldása x=1 és x=-1. Itt most újra megkaptuk az x=1-et, ami menet közben kizártunk, de nem baj, mert már az elején megoldás volt, akkor a végén mindegy, hogy kijött újra.


A te esetedben is ugyanaz a helyzet; mielőtt osztanál egy ismeretlent tartalmazó kifejezéssel, először megnézed, hogy mi van, ha az 0, aztán ha megoldást kapsz, akkor az megoldás lesz, és azt nélkülözve folytatod az egyenlet megoldását, ha meg nem, akkor meg mindegy is, hogy benne van-e az értelmezési tartományban az az eset, vagy sem.


Tehát a te esetedben nézzük meg, hogy ha tg(x)=0, akkor 0*bármi=0, ami nem 1, tehát az x=0+k*pi is nyugodt szívvel kipakolható az értelmezési tartományból, és a "maradékkal" folytatható az egyenletmegoldás.


Aztán ha osztás után az 1/tg(x)-et ctg(x)-re akarod átírni, akkor pedig az a helyzet, hogy már a pi/2+k*pi korábban ki lett zárba, tehát az átalakítás után sem írhatod be a helyére, annak ellenére, hogy a ctg(pi/2) egyébként értelmes lenne.


Összegezve:


-először megnézed, hogy alaphelyzetben mire kell kikötést írni,

-ezután, ha ismeretlent tartalmazó kifejezéssel akarsz osztani, akkor megnézed, hogy ha annak értéke 0, akkor mi lesz az egynelettel,

-aztán az osztás miatt leszűkített értelmezési tartományban keresed a további megoldásokat. Viszont észben tartod, hogy a lépések során NEM BŐVÜLHET az értelmezési tartomány, csak esetleg szűkülhet.

2022. okt. 14. 23:44
 4/7 A kérdező kommentje:

A feladat megoldokulcsa a tg x-et le szűkíti x=\=k*pi/2-re.


De a tg (3x-pi/5)-t már nem szűkíti le, a kezdeti értelmezési tartomanynal.


Pedig ha tg(3x-pi/5)=ctg x lesz az egyenlet akkor ugye tudjuk hogy ctg x soha nem lesz 0, mert ki kötöttük, de tg(3x-pi/5) lehet 0, mert arra még nem kötöttük ki hogy nen lehet 0, és ha felveszi a 0-t, akkor az egyenlet nem teljesül.


Tehát a 3x-pi/5 re is kell kikotest tennünk hogy nem lehet 0.

De erre a megoldókulcs csak azt köti ki hogy nem veheti fel azokat a radian értékeket, ahol cos 0 lenne, tehát ahol nincs értelmezve.

2022. okt. 15. 00:32
 5/7 anonim ***** válasza:

"Tehát a 3x-pi/5 re is kell kikotest tennünk hogy nem lehet 0."


Nem kell kikötést tennünk, mivel a tg() értéke minden további nélkül lehet 0, semmilyen műveletet nem sért.

Akkor KELLENE rá kikötést írnunk, hogyha OSZTANI szeretnénk vele. Amíg ez nem történik meg, senkinek semmi baja nem lesz attól, hogyha a 0-t felveszi értéknek.

2022. okt. 15. 01:05
 6/7 A kérdező kommentje:

Értem.

De akkor most melyikre teszek kikotest?

Melyikkel osztok?


Ha tg x -el osztok akkor nyilvan ez nem lehet 0, de ha a tg(3x-pi/5)-el osztok akkor ez nem lehet 0.


Tehát ha van egy ilyen feladat, akkor milyen kikötés esetén lesz helyes a megoldasom?


Ha csak arra a kifejezésre teszek kikotest, amelyikkel osztok, vagy ha külön külön leírom hogy ha pl.: a-val osztok akkor x,y lesz a kikötése, vagy ha b-vel osztok akkor z,v lesz a kikötés?


Mindig csak az aktuális osztó kifejezésre teszek kikotest?


Jelen esetben ha tg x el osztok akkor csak ezt szűkíteni tovább?

Illetve ha mondjuk a tg(3x-pi/5)-el osztok akkor csak ezt szukitem tovább?

2022. okt. 15. 01:23
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, mindig arra kell kikötést írni, ami valamilyen szabályt sért. A kikötésnek az a lényege, hogy azokat a számokat kizárjuk, amik valamilyen oknál fogva problémásak. Ha a tg(3x-pi/5) értéke 0, az nem sért semmilyen szabályt, ahogy egyébként a tg(x) nulla mivolta sem, csakhogy olyan műveletet akarsz vele csinálni, ami nem működik, ha annak értéke 0.
2022. okt. 15. 10:55