Hogy kell ezt a szöveges feladatot megoldani?


Megoldod kérlek? Nekem 110 jött ki, de csak 100, 160 vagy 16 lehet a válasz

Két borkereskedő érkezik a határhoz. Az egyiknek 64, a másiknak 20 hordó bora van. A határon átvitt bor után vámot kell fizetni, de nincs elegendő készpénzük a kifizetéséhez. Ezért az első kereskedő odaad 5 hordó bort és még 40 ezüstöt, a másik odaad 2 hordó bort, és visszakap 40 ezüstöt. Így már bevihetik árujukat az országba. Mennyi ezüstöt ér egy hordó bor?


2022. okt. 2. 14:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Felzesszük, hogy a vám összege egyenesen arányos az áruval. Tehát ha 1 kereskedő lenne 84 hordóval, akkor 7 hordót kellene leadnia, tehát az 1/12 részét, ennyi a vámtarifa.


20 hordó 1/12 része 20/12 hordó, ennek kell megegyeznie a 2 hordó - 40 ezüsttel, tehát


20/12 hordó = 2 hordó - 40 ezüst, kivonunk 2 hordót:


-4/12 hordó = -40 ezüst, innen pedig

1 hordó = 120 ezüst.


Nézzük, hogy a másikra mit kapunk;


64 hordó 1/12-e 64/12 hordó, ez 5 hordó + 40 ezüsttel kell, hogy megegyezzen:


64/12 hordó = 5 hordó + 40 ezüst


Ha a hordó helyére beírjuk a 120 ezüstöt, akkor 640=640-et kapunk, tehát itt is teljesülnek a feltételek (de az egyenlet ugyanúgy levezethető). Ezek alapján 120-nak kell(ene) kijönnie.

2022. okt. 2. 14:35
 2/3 anonim ***** válasza:
Én akárhogy számolom, 120 jön ki.
2022. okt. 2. 14:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Feltesszük, hogy a vám összege egyenesen arányos az áruval. Tehát az első vám és első áru hányadosa megegyezik a második vám osztva a második áruval:

(5x + 40)/64 = (2x - 40)/20

Így x=120

De ha a vámosoknak adott hordó után nem kell vámot fizetni, akkor:

(5x + 40)/59 = (2x - 40)/18

Így x=110

2022. okt. 2. 14:45