Nao kérdése:

Fizika! Segítenek megoldani/elmagyarázni?


Egy pályaudvarról reggel 6 órakor indul az első kocsi 60km/h sebességgel, majd fél óra múlva egy gyorsjáratú kocsi követi 90km/h sebességgel.

a) Milyen messzire jutott az első kocsi a gyorsjárat indulásáig?

b) Mikor éri utol a gyorsjáratú az első kocsit, indulástól számítva hol fognak találkozni?


A tanár számomra érthetetlenül magyarázta el, segítenétek megérteni?:,)



2022. okt. 1. 22:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

a) Egyszerűen összeszorzod az adatokat; 60 km/h * 0,5 h = 30 km.


b) Tegyük fel, hogy x óra múlva találkoznak a lassabbik elindulásától számolva, ez idő alatt a lassabbik 60*x km-t, a gyorsabb 90*(x-0,5) km-t tesz meg (a -0,5 onnan jön, hogy fél órával kevesebb ideig tud mozogni, mint az elsőnek induló). Mivel ugyanazt az útszakaszt teszik meg, ezért a megtett útjaik meg kell, hogy egyezzenek, ezért egyenlővé tesszük őket:


60*x = 90*(x-0,5), ezt az egyenletet meg tudod oldani? A megoldás azt mutatja meg, hogy mennyi idő elteltével találkoznak, az egyenlet ellenőrzésével pedig azt kapod meg, hogy mennyi utat tesznek meg külön-külön.

2022. okt. 1. 22:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Akkor 1,5 óra múlva találkoznak az indulástól 90km-re, ugye?:D
2022. okt. 1. 23:02
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen, így van.
2022. okt. 1. 23:14