Hogyan kell törtkitevő segítségével fölírni a következő gyökös kifejezést?


√ x√ x

Sajnos nem tudok jobb gyökjelet írni, a feladat úgy néz ki, hogy x szorozva négyzetgyök x-szel, és ez az egész kifejezés még egy négyzetgyök alatt van.

Abben szeretnék segítséget kérni, hogy mik a megoldási lépések.

Előre is köszönöm szépen!



2022. szept. 25. 22:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Azt kell tudnod, hogy


a^(k/n) = "n"edfikgyök(a^k) = a^(k/n), vagyis törtkivető esetén az alapot a tört számlálójával hatványozzuk, nevezőjével gyököt vonunk. Ha az alap (a) nemnegatív, akkor a műveletek sorrendje felcserélhető.


Természetesen ez visszafelé is működik;


√x = x^(1/2), mivel az x első hatványon van, és második gyököt vonunk.


Tehát itt tartunk:


√( x * x^(1/2) )


A korábban tanult hatványozásazonosságok itt is működnek, vagyis összeadhatjuk a kitevőket: x * x^(1/2) = x^(1+1/2) = x^(3/2)


Tehát itt tartunk:


√x^(3/2)


Az elején leírt definíció nem csak egész számok esetén működik, ennek megfelelően:


√x^(3/2) = x^((3/2)/2) = x^(3/4), ez a végeredmény.


Másik lehetőség, hogy a gyökvonás azonosságai szerint alakítunk át, és csak a végén használjuk a képletet:


x*√x = √(x^2)*√x = √((x^2)*x) = √(x^3)


Tehát itt tartunk:


√√(x^3)


Tanultunk egy olyan azonosságot is a gyökvonásnál, hogy


"n"edikgyök("k"adikgyök(a)) = "n*k"adikgyök(a), vagyis a gyökszámok összeszorzódnak. Ennek megfelelően


√√(x^3) = "2*2"edikgyök(x^3) = "4"edikgyök(x^3)


Innen pedig eredményül az x^(3/4)-nt kapjuk.

2022. szept. 25. 22:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így már értem! :))
2022. szept. 26. 07:26