Hogyan lehetne ezt megoldani?


Permutációk témaköre. Hogyan oldunk meg egy ilyen feladatot pl., hogy "Mik lehetnek S7 lehetséges elemrendjei?" Jól jönne egy minta, hogy hogyan oldunk meg egy ilyen feladatot, hogy megértsem.


Minden segítséget köszönök



2022. szept. 25. 14:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem vagyok teljesen jártas a témában, de ha jól értem, akkor definíció szerint az x elem rendje az a legkisebb r (pozitív egész), amire x^r=1 teljesül, ha pedig ilyen nincs, akkor r-et végtelennek vesszük. Az eredményt mindig a csoportra kell vonatkoztatni, tehát gyakorlatilag az a kérdés, hogy a hatvány csoportszámával vett maradéka mikor lesz 1.


Az S7 csoportban 0-6-ig vannak a számok:


0^r=1, nyilván 0^r=0, tehát ilyen r nem létezik, ezért definíció szerint ezt végtelennek vesszük.

1^r=1, itt ránézésre r=1 jó lesz nekünk, tehát az 1 rendje r=1 lesz.

2^r=1, itt már kicsit más lesz a történet. Ha más ötletünk nincs, írjuk fel a hatványokat egyesével, és vizsgáljuk meg, hogy mikor lesz a hatvány 7-es maradéka 1:

2^1 = 2 (maradék: 2)

2^4 = 4 (4)

2^3 = 8 (1), és itt meg is állhatunk, vagyis a 2 rendje r=3 lesz.


3-mal:

3^1 = 3 (3)

3^2 = 9 (2)

3^3 = 27 (6)

3^4 = 81 (4)

3^5 = 243 (5)

3^6 = 729 (1), és innen kapjuk, hogy a 3 rendje r=6 lesz.


Itt álljunk meg egy pillanatra; a korábbiakból érdemes visszaemlékezni arra, hogy ha egy maradékosztályba tartozó számot szoroztunk egy másik számmal, akkor azt tapasztaltuk, hogy a szorzat maradéka a számok maradékainak szorzatának maradéka lett. Például a 13*19=247 7-es maradéka 2, a 13 7-es maradéka 6, a 19 7-es maradéka 5, a 6*5=30 7-es maradéka szintén 2, tehát anélkül meg tudjuk határozni a szorzat maradékát, hogy a konkrét szorzatot elvégeznénk. Ennek megfelelően a fenti táblázatot így tudjuk egyszerűsíteni (mindig csak a korábbi hatvány maradékát szorozzuk a vizsgált számmal, jelen esetben 3-mal):


3^1 = 3

3^2 = 9, maradéka 2

3^3 maradéka = 2*3 maradéka = 6

3^4 maradéka = 6*3 maradéka = 18 maradéka = 4

3^5 maradéka = 4*3 maradéka = 12 maradéka = 5

3^6 maradéka = 5*3 maradéka = 15 maradéka = 1, tehát 3^6=1, így 3 rendje r=6.


Ez alapján a többi számra meg tudod csinálni?

2022. szept. 25. 16:57
 2/2 A kérdező kommentje:

#1


Köszönöm a választ, viszont nem erről van szó. Ezt én is tudom. Ilyenre gondolok, hogy f=(1,2)(3,4) egy permutáció, mely 2 ciklusból áll, rendje 4, mert mindkettő kettő hosszú és legkisebb közös többszörösük a 4. És hasonlóan kéne meghatározni, hogy milyen rendű elemek lehetnek S7-ben, ugye itt 1-től 7-ig vannak a számok. Csak annyira még nem vagyok ebben a témában jártas, hogy tudjam, hogyan is kell meghatározni az összeset.

2022. szept. 25. 17:15