Teljes indukciós bizonyításban kéne segítség, a legvégén akadtam el?


A feladat és ameddig megoldottam(a két csillag hatványozást jelent):

4|(7**n+10n-5)

1. lépés: Megnézzük, hogy n=1-re igaz-e: 7+10-5=12 A 12 osztható 4-gyel, azaz igaz.

2. lépés: Felteszem, hogy n=k-ra igaz: 4|7**k+10k-5

3. lépés: Belátjuk n=k+1-re:

4|7**(k+1)+10*(k+1)-5

4|7*7**k+10k+5

Na és idáig jutottam, valaki tudna segíteni?



#matematika #teljes indukciós bizonyítás
2022. szept. 22. 20:30
 1/8 anonim ***** válasza:
65%

szorozd be 7-tel a k-st:

4|7*7**k+70k-35

emelj ki:

4|7*7**k+10k+5 +60k-40

ebből a 60k-40 osztható 4-gyel, ezért a 7*7**k+10k+5 is

2022. szept. 22. 21:17
 2/8 anonim ***** válasza:
82%

Eddig teljesen jó, de a bizonyítás akkor ér véget, ha (k+1)-re is be tudjuk látni, ehhez meg kell jelentetni a kifejezésben a k-ra adott feltételezést. Méghozzá így:

A feltétel k-ra: 4| 7^k + 10k -5

(k+1)-re: 4| 7^(k+1) + 10(k+1) -5

alakítsuk a kifejezést úgy, hogy visszaköszönjön az előző alak benne:

7^(k+1) + 10(k+1) -5 = 7* 7^k +10k +5 = (7^k + 10k -5) + (6* 7^k -10)

Az első tagról feltétel szerint tudjuk, hogy a 4 osztja, be kell látnunk, hogy a második taggal is így van, hiszen ua. maradékosztályba kell esnie, mint az első tagnak az összegzés miatt.

újabb teljes indukcióval:

4| 6* 7^k -10

k=1 triviális, 4|32

k=s -re feltesszük: 4| 6* 7^s -10

Megnézzük k= (s+1)-re:

4| 6* 7^(s+1) -10

6* 7^(s+1) -10 = 6*7*7^s -10= (6* 7^s -10) + (36* 7^s)

Majd ezen összeg első tagja a feltétel, és a második tag szorzatalakjából egyértelműen következik, hogy a 4 osztója, hiszen 36 szorzótényezőként szerepel.

Ezzel bebizonyítottuk, hogy

4| 7^n + 10n -5 bármely természetes n esetén.

2022. szept. 22. 21:23
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, zöld kezet adtam nektek. :)
2022. szept. 22. 22:28
 4/8 krwkco ***** válasza:
100%

Kiegészítés 2-eshez.

Annak a belátásához, hogy (6*7^k - 10) osztható 4-gyel, nem kell teljes indukció. Páratlan szám pozitív egész hatványa mindig páratlan, azaz 7^k=2m+1 alakú. Ezért 6*7^k 4-gyel osztva 2 maradékot ad. És a 10 is.

2022. szept. 22. 22:36
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2022. szept. 22. 22:39
 6/8 A kérdező kommentje:

Esetleg még annyit kérdezhetek, hogy ebből a tagból, hogy lett ez?

6*7*7^s -10= (6* 7^s -10) + (36* 7^s) - az első tag világos, viszont a 2. tag hogyan jött ki? (36*7^s)

2022. szept. 22. 22:44
 7/8 krwkco ***** válasza:
6*7^(s+1)-10 = 6*7*7^s -10= 42*7^s -10 = (6+36)*7^s -10 = (6*7^s -10) + (36*7^s)
2022. szept. 22. 22:51
 8/8 anonim ***** válasza:
Semmi szükség nem volt ezt így túlbonyolítani. Már a legelső válaszban bizonyítva lett, teljesen.
2022. szept. 23. 09:57