Hány 5jegyű páros szám képezhető a 0,1,2,3,4 számjegyekből, ha minden számjegy csak egyszer szerepelhet? (Tudom a megoldást-60 csak nem értem miért)


2022. szept. 11. 13:23
 1/4 anonim ***** válasza:

A 0 miatt egyszerűbb úgy számolni, hogy kiszámoljuk az összes lehetséges esetet, abból pedig levonjuk a páratlanok számát;


Összes eset: a tanultak szerint: 4*4*3*2*1=96

Páratlanok: az utolsó helyre kétféle szám mehet, előre pedig nem mehet a 0, így 3*3*2*1*2=36-an vannak a páratlanok.

A kettő különbsége adja a páros számok számát: 96-36=60.

2022. szept. 11. 13:26
 2/4 anonim ***** válasza:
79%

Ha direkt akarunk számolni, akkor három esetet különíthetünk el:


1. eset: 0-ra végződnek a számok, ekkor 4*3*2*1*1=24 lehetőség van.

2. eset: 2-re végződnek a számok, ekkor 3*3*2*1*1=18 lehetőség van.

2. eset: 4-re végződnek a számok, ekkor 3*3*2*1*1=18 lehetőség van.


Ezek összege adja a lehetőségek számát: 24+18+18=60.


Természetesen az utolsó két eset összevonható egy leszámolási esetbe, de a jobb áttekinthetőség kedvéért most azokat is különszedtem.

2022. szept. 11. 13:30
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm! És abból kiindulva ki lehet számolni, hogy a végére 3 számjegy kerülhet?

_×_×_×_×3

2022. szept. 11. 13:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem, és azért nem, mert a számjegyek nem úgynevezett függetlenek. A gond a 0-val van, ugyanis az nem kerülhet akárhová.


Esetleg még azt meg lehet csinálni, ha mindenáron így akarsz számolni, hogy 4*3*2*1*3=72-féleképpen tudunk ötjegyű, páros számra végződő számsort leírni, azonban a 0-val kezdődőek nem számítanak ötjegyűnek, így számoljuk meg, hogy hány esetben kezdődnek a számsorok 0-val: 1*3*2*1*2=12, tehát ennyit le kell vonnunk: 72-12=60, így ennyi ötjegyű páros szám képezhető.

2022. szept. 11. 14:08