Fel lehet-e írni n. gyök(x)-et zárt képletben hatványozás nélkül?

Ahol n tetszőleges természetes szám és x valós szám. Ha fel lehet, akkor hogyan?

2022. szept. 6. 17:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Miután a gyökvonás hatványozás n. gyök (x) = x^(1/n)-en definició szerint. Egyébként meg ahogy a számítógépek számolják (itt a ^ a hatványozás jele). Csak kicsit összetett:

ln(a^b)=b*ln(a) -> a^b=e^(b*ln(a)) azaz n.gyök(x)=e^(b*ln(x)/n)


Előtte vizsgálni kell, hogy n páros vagy páratlan. Mert ha n páratlan akkor megengedető az, hogy x<0 legyen, de ez esetben a fenti képletben n.gyök(x)=-1*e^(b*ln(|a|)/x) lesz. Ha n páros akkor csak x>0 esetén szabad tovább számolni.


Mind az ln(x) mind az e^(x) jól közelíthető az ún. Taylor polinommal /egy kis megkötéssel/ de ez megint kezelhető. (ld.: [link] ) e^x=szumma n=0-tól végtelenig (X^n)/(n!) néhány 10 sortag után már a normál számábrázolási tartományban (14 jegy) pontos eredményt ad. És x^n könnyen számítható, mert egészkitevős hatvány kifejthető x*x*x*x...*x (n darab). Ugyanígy megtalálható az ln(x) Taylor sora is (az sem sokkal bonyolultabb). Annyit kell trükközni, hogy ezek ún. 0 közeli Taylor sorok és csak kis sázmok esetén adnak jó eredményt, de ez is kezelhető a szám felbontásával.

2022. szept. 6. 18:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Csak azért kellene hatványozás nélkül, mert pont ezt kellene megírni a programnyelvben.
2022. szept. 6. 19:56
 3/5 anonim ***** válasza:
Milyen programnyelv? És valami iskolai feladat?
2022. szept. 6. 19:57
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, ez egy iskolai feladat.
2022. szept. 6. 20:19
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Akkor fáradj át a megfelelő kategóriába... és mutasd be az eddigi munkádat is.
2022. szept. 6. 20:27