Hogy kell kiszámolni a háromszög csúcspontjának koordinátáit?


Az a kérdés, hogy "Egy háromszög oldalfelező pontjainak a koordinátái E(-2; 6), F(3;-1), G(5;0). Számítsuk ki a háromszög csúcspontjainak a koordinátáit."


Egyszerűen még a kérdést se értem, plusz még oktató videókat se találok, vagy rossz helyen találom. Nem tudok sehogy se rájönni, meg hülyeséget nem akarok írni, az más lenne ha lenne egy kiindulópontom legalább


2022. szept. 6. 16:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyenletrendszerrel:

a+b / 2 = e

a+c / 2 = f

b+c / 2 = g

Ezt kell felírni és lesz a 2 koordinátára 2db 3ismeretlenes egyenletrendszer. Innen menni fog?


Ha nem, nyugodtan írj rám!

2022. szept. 6. 16:57
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen. Nagyon jófej vagy
2022. szept. 6. 17:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Igazából nem egészen úgy kell (pontosabban nem úgy fogja a tanár elvárni), ahogy az #1 írta, de úgy is meg lehet oldani.


Amit a tanár elvár:


-tudod, hogy a háromszög középvonalai (amiket megadtak) párhuzamosak az oldalakkal. Következésképp az EF vektor párhuzamos lesz a G ponton áthaladó oldallal, tehát fel kell írnod az EF irányvektorú, G-n átmenő egyenes egyenletét;


EF vektor: (5; -7), ebből normálvektort csinálunk: (7 ; 5)

A G-n átmenő egyenes egyenlete az Ax + By = Ax0 + By0 képlet alapján:

7*x + 5*y = 7*5 + 5*0, vagyis a


7x + 5y = 35 egyenlet lesz az egyik oldal egyenesének egyenlete.


Ugyanezt meg kell csinálnod a másik két oldallal is. Ha ez megvan, akkor ezen egyenesek páronkénti metszéspontját keresed, vagyis kettesével egyenletrendszerbe foglalod őket, majd azt megoldva kapod meg a metszéspontok koordinátáit, amik az eredeti háromszög csúcspontjai lesznek.

2022. szept. 6. 17:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2022. szept. 6. 18:02