Az 1, 2, 3, 4, 5, 6 számjegyekből hány olyan 5jegyű szám készíthető, ahol bármely két egymás mellett álló számjegy különbsége legfeljebb 2?

egy számjegy többször is felhasználható

2022. szept. 6. 15:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A számjegyek közti különbség 5-féle lehet ((-2)-től (+2)-ig), tehát a különbségek 5*5*5*5=625-féleképpen alakulhatnak. Minden ilyen különbségsorozat egyértelműen megadja a számot, hogyha az első számjegyet ismerjük (csak el kell végezni a műveleteket), és az első helyre 6-féle számjegy kerülhet, így 6*625=3750 esetet tudtunk megszámolni. Viszont ezen esetek között több olyan van, ami a feltételeknek nem felel meg, emiatt ezzel a számítással a létező számok egy felső becslését tudtuk megadni, vagyis a kérdéses számok 3750-nél kevesebben vannak biztosan.

Egyelőre eddig jutottam.

2022. szept. 6. 16:20
 2/11 anonim ***** válasza:

Ágrajzzal össze tudtam számolni az eseteket;


1-essel kezdődőből 209 darab van,

2-essel kezdődőből 297 darab van,

3-assal kezdődőből 377 darab van.


Szimmetriaokokból 6-ossal kezdődőből annyi van, mint 1-essel kezdődőből, 5-össel kezdődőből annyi van, mint 2-essel kezdődőből, és 4-essel kezdődőből annyi van, mint 3-assal kezdődőből, tehát összesen


209+297+377+377+297+209=1766 darab van.

2022. szept. 6. 17:11
 3/11 A kérdező kommentje:

2

Köszönöm szépen.

Esetleg az ágrajzot is fel tudná tölteni, ahogy az eredményt kiszámolta? Nagyon megköszönném.

2022. szept. 6. 17:20
 4/11 Pelenkásfiú ***** válasza:

Nekem scripttel 1748 jött ki.

Valamelyiket nem számoltad el?

2022. szept. 6. 17:28
 5/11 anonim ***** válasza:

Rájöttem, hogyan lehet leszámolni. Igaz, indukcióval számolunk, de az is valami;


Visszafelé fogunk haladni. Először szedjük össze a jó kétjegyű számokat:


11, 12, 13, ebből 3 van

21, 22, 23, 24, ebből 4 van

31, 32, 33, 34, 35, ebből 5 van

42, 43, 44, 45, 46, ebből 5 van

53, 54, 55, 56, ebből 4 van

64, 65, 66, ebből 3 van.


Most nézzük meg azt, hogy a különféle számjegyeket hány kétjegyű szám elé írhatjuk;


-az 1-est csak az 1;2;3-mal kezdődők elé írhatjuk, így 1-essel kezdődő háromjegyű számból 3+4+5=12 darab van,

-a 2-est csak az 1;2;3;4-gyel kezdődők elé írhatjuk, így 2-essel kezdődő háromjegyű számból 3+4+5+5=17 darab van,

-a 3-ast csak az 1;2;3;4;5-tel kezdődők elé írhatjuk, így 3-assal kezdődő háromjegyű számból 3+4+5+5+4=21 darab van,

-a 4-est csak a 2;3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 4-essel kezdődő háromjegyű számból 4+5+5+4+3=21 darab van,

-az 5-öst csak a 3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 5-össel kezdődő háromjegyű számból 5+5+4+3=17 darab van,

-a 6-ost csak a 4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 6-ossal kezdődő háromjegyű számból 5+4+3=12 darab van.


Most ugyanazt fogjuk csinálni, mint az előbb, vagyis megnézzük, hogy a különféle számjegyek hány háromjegyű szám elé írhatóak;


-az 1-est csak az 1;2;3-mal kezdődők elé írhatjuk, így 1-essel kezdődő négyjegyű számból 12+17+21=50 darab van,

-a 2-est csak az 1;2;3;4-gyel kezdődők elé írhatjuk, így 2-essel kezdődő négyjegyű számból 12+17+21+21=71 darab van,

-a 3-ast csak az 1;2;3;4;5-tel kezdődők elé írhatjuk, így 3-assal kezdődő négyjegyű számból 12+17+21+21+17=88 darab van,

-a 4-est csak a 2;3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 4-essel kezdődő négyjegyű számból 17+21+21+17+12=88 darab van,

-az 5-öst csak a 3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 5-össel kezdődő négyjegyű számból 21+21+17+12=71 darab van,

-a 6-ost csak a 4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 6-ossal kezdődő négyjegyű számból 21+17+12=50 darab van.


És még egyszer ugyanezt:


-az 1-est csak az 1;2;3-mal kezdődők elé írhatjuk, így 1-essel kezdődő ötjegyű számból 50+71+88=209 darab van,

-a 2-est csak az 1;2;3;4-gyel kezdődők elé írhatjuk, így 2-essel kezdődő ötjegyű számból 50+71+88+88=297 darab van,

-a 3-ast csak az 1;2;3;4;5-tel kezdődők elé írhatjuk, így 3-assal kezdődő ötjegyű számból 50+71+88+88+71=368 darab van,

-a 4-est csak a 2;3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 4-essel kezdődő ötjegyű számból 71+88+88+71+50=368 darab van,

-az 5-öst csak a 3;4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 5-össel kezdődő ötjegyű számból 88+88+71+50=297 darab van,

-a 6-ost csak a 4;5;6-tal kezdődők elé írhatjuk, így 6-ossal kezdődő ötjegyű számból 88+71+50=209 darab van.


Ezeket összeadva kapjuk a megfelelő ötjegyű számok számát:


209+297+368+368+297+209=1748


Látható, hogy az ágrajzos megoldás is kijött, csak a 3-assal kezdődőek darabszámánál van egy kis probléma. Ez azért van, mert egy helyre 21-et írtam, ahova 12-t kellett volna, és ezért jött ki 9-cel több.

2022. szept. 6. 17:36
 6/11 anonim ***** válasza:

Nyugodtan itt is megköszönheted, nem muszáj privátot írni :)


Egyébként ez a feladat miben kapcsolódik az érettségihez? Mert még emelt szinten sem hiszem, hogy előfordulna, ez inkább már KÖMAL-szint.


Bár lehet, hogy van tisztán kombinatorikai megoldása, ami akár középszinten is megállna, de kétlem.

2022. szept. 6. 17:46
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

A felkészítő tanár adta a feladatot pár napja, viszont fogalmam sem volt, hogyan kéne nekiállni. Azt mondta, mindenből egy kicsit "erősebb" feladatot veszünk, hogy érettségin ne legyen akadály, ha véletlenül ilyen szintű feladatok jönnének szembe. Ez épp egy kombinatorikai feladatsoron volt, kíváncsi leszek, hogy ő hogyan vezeti le a feladatot. Pénteken lesz vele órám, szívesen elküldöm a választ, ha érdekel. Köszönöm mégegyszer.

2022. szept. 6. 18:00
 8/11 anonim ***** válasza:

Mindenképp kíváncsi vagyok, hogy ő hogyan oldja meg kombinatorikailag (ahogy én oldottam meg, annak nem sok köze van a kombinatorikához). De hogy a „kicsit nehezebb”-nél sokkal nehezebb ez a feladat, az is biztos.


A többi feladatot meg tudtad oldani?

2022. szept. 6. 18:03
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, ez volt az utolsó amin fennakadtam, a többi feladat ennél jóval egyszerűbb volt. Mindenesetre remélem, hogy ilyen vagy ehhez hasonló nehézségű feladat nem lesz az érettségiben.
2022. szept. 6. 18:10
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem tudom elképzelni ezt a feladatot még emelt érettségin sem.
2022. szept. 6. 19:32
1 2