Matek házi! Sorozatok! Segeítesz?

egy ("an") számtani sorozat harmadik tagja 16, tizedik tagja -5. Határozzuk meg "an" értékét.
2010. szept. 22. 20:15
 1/6 anonim ***** válasza:

16-(-5)=21

21/7=3

an=28-n*3

2010. szept. 22. 20:47
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocsánat an=25-n*3
2010. szept. 22. 20:52
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2010. szept. 22. 21:44
 4/6 anonim ***** válasza:
Most már tudod, hogy jött ki az eredmény, vagy az egyáltalán nem érdekel?
2010. szept. 23. 13:57
 5/6 A kérdező kommentje:
Hát tudom :D igazából az a baj hogy a tanárom nem tud tanitani (12.be új tanár:S) és hát én fizika tanár akarok lenni így foglalkoznom kell a matekkal, szóval nem nem érdekel :D
2010. szept. 23. 21:48
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha valakinek nem lenne kielégítő az odavetett pár sor


a3 = 16

a10 = -5

----------

an = ?


Az általános képlet

an = a1 + (n-1)d

felírásához hiányzik az 'a1' és a 'd' értéke


Az ismert adatokkal írható

a10 = a3 + (10 - 3)d

-5 = 16 + 7d

d = -3

Így az első tag

a1 = a3 - 2d

a1 = 16 - 2(-3)

a1 = 22


Ezek után az általános tag

an = 22 + (n - 1)(-3)= 22 - 3n + 3

an = 25 - 3n

=============

2010. szept. 24. 21:04