Matek házi - sorozatok - segítesz?


Ez a feladat:

a2+a3+a4+a5=34

a2*a3=28


Arra már rájöttem, hogy az egyenleteket így át tudom alakítani:

a1+d+a1+2d+a1+3d+a1+d4=34

(a1+d)*(a1+2d)=28


És elviekben szerintem az első átalakított egyenletből kéne megkapni az a1-et.

Összevontam őket, lett belőle 4a1+10d=34

és itt a bibi, hogy nem tudom egész számra kihozni őket és tovább folytatni.


Légyszi valaki segítsen!


2010. szept. 13. 19:17
 1/5 anonim ***** válasza:
számtani vagy mértani sorozat?
2010. szept. 13. 19:23
 2/5 anonim ***** válasza:
akkor A nem egész szám lesz.
2010. szept. 13. 19:24
 3/5 A kérdező kommentje:
Számtani sorozat. Igen, a1 nem lesz egész.
2010. szept. 13. 19:25
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkor lássuk!

(A) a2+a3+a4+a5=34

(B) a2*a3=28


Célszerűbb nem az első (a1), hanem valamely másik taghoz viszonyítva felírni a két egyenletet:

Én az a3-t választottam, ezzel

(C) (a3-d) + a3 + (a3+d) + (a3+2d) = 34

(D) (a3-d)a3 = 28


(C)-ből

(E) 4a3 + 2d = 34


a (D)-t felbontva és 0-ra redukálva

(F) a3² - a3*d - 28 = 0


(E)-ből, először mindkét oldalt 2-vel osztva

d = 17 - 2a3

Ezt (F)-be behelyettesítve

a3² - a3*(17 - 2a3) - 28 = 0

Így az

3*a3² - 17*a3 - 28 = 0

másodfokú egyenlet adódik, melynek 2 gyöke

a3_1= 7

a3_2 = -4/3


Az a3 = 7 gyökkel a 'd' képletéből

d = 17 - 2*7

d = 3

====

Mivel

a1 = a3 - 2d

a1 = 1

=====

A sorozat

1, 4, 7, 10, 13,

a2+a3+a4+a5 = 4 + 7 + 10 + 13 = 34

a2*a3 = 4*7 = 28

**********************************************

Mint általában az ilyen feladatoknál, a második gyök is érvényes megoldást ad!

a3 = -4/3

d = 59/3

a1 = -122/3

A sorozat

-122/3, -63/3, -4/3, 55/3, 114/3

A visszahelyettesítést az eredeti egyenletbe rád bízom. :-)


DeeDee

****************

2010. szept. 14. 01:39
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy kis kiegészítés az előzőhöz.

Ha páratlan tagszámú a sor, célszerű a középső taghoz viszonyítva felírni az egyenleteket, mert így a 'd' az összegzésnél kiesik. Mivel ez ebben az esetben is érvényes (n = 5), lehet írni a következőt:


a3-2d + a3-d + a3 + a3+d + a3+2d = 34 + a1,


mivel a megadott összeg csak az a2 utáni tagokra vonatkozik. Ezért az egyenlőséghez a jobb oldalhoz még a1-t hozzá kell adni.

Az összegzésnél a 'd' kiesik, marad

5*a3 = 34 + a1

a1 = a3-2d-t behelyettesítve

5*a3 = 34 + a3-2d

Összevonva, átrendezve

4*a3 + 2d = 34

egyszerűsítés után

2*a3 + d = 17

ugyanaz, ami ez előző megoldásnál.


DeeDee

*********

2010. szept. 14. 02:03