Van egy csiga és a két oldalán lóg egy 5kg-os és egy 10 kg-os súly. Nincs súrlódás a madzag és a csiga között.

A csiga sugara 0,03 m és 15 m-re vannak a súlyok a földtől.

Mennyi idő alatt ér le a 10 kg-os súly és hány fordulatot tesz meg a csiga? Mennyi a szögelfordulás, szögsebesség, szöggyorsulás, tehetetlenségi nyomaték, forgatónyomaték?

Eredő Erő=m*g-kötélerő=10*10-50=50N

Θ=1/2*m*r^2=0,00225 kg*m^2

M=Eredő Erő*r=50*0,03=1,5 Nm

β=M/Θ=600 1/s^2

t=√(s/(g/2))=√(15/(10/2))=√3 s

α=β/2*t^2=600/2*√3^2=900

ω=α/t=900/√3=519,62 1/s

z=α/2π=900/2π=143,24


2010. szept. 22. 18:23
 1/10 anonim ***** válasza:

Az első képt sor jó. Onnantól kezdve elrontottad:


1. hiba: A szöggyorsulás nem 600 1/sec^2.

2. hiba: A testek nem szabadon esnek.

2010. szept. 22. 19:36
 2/10 anonim ***** válasza:

Sőt a második sor sem jó.

A csiga tömege 5kg, ugye?, mert ezt nem írtad.

2010. szept. 22. 19:44
 3/10 A kérdező kommentje:

Ha nincs súrlódás, akkor a csiga tömege nem mindegy?

M=F*r, β=M/Θ Itt mi nem jó?

Ha a g helyére azt írom, hogy β*r, az jó?

2010. szept. 22. 20:25
 4/10 A kérdező kommentje:
Ja, hogy a Θ=1/2*m*r^2-ban az m-hez a csiga tömege kell?
2010. szept. 22. 20:29
 5/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat, rosszul írtam a feladatot. Rájöttem, hogy, ha nincs súrlódás nem is forog a csiga. Szóval, ha nagy a súrlódás, (ugyanakkora a kerületi sebessége, mint a kötél sebessége) akkor is kell a csiga tömege?
2010. szept. 22. 20:34
 6/10 anonim ***** válasza:

Elemezzük a példát:


Van egy állócsigánk, amely rögzített tengely körül forgó korongot jelent.

A forgó korong Szemléltetésére képzelj el egy felfordított kerékpárt. A kerék rögzítve van. Ha a kereket forgásba akarjuk hozni, ahhoz erőt kell kifejteni. Vagyis a forgó testek a "reá ható erők " ellenében bizonyos ellenállást fejtenek ki. Ez az ellenállás a forgó testek esetén vett tehetetlenség mértéke. Ezt a tehetetlenséget számszerűen jellemző fizikai mennyiség a tehetetlenségi nyomaték. (Ez analógiában megfelel a haladó mozgás esetén vett tömeggel).

Mivel a korongnak van tömege- igy tehetetlenségi nyomatéka, ezért a korongon átvetett kötél végein levő testek gyorsító erejét (g*(m2-m1) )a korong tehetetlenségénél fogva gátolni igyekszik. Ezért a gyorsulás nem egyenlő g(m2-m1)/m1+m2 vel.

Készíts ábrát. A testekre lefelé hat a nehézségi erő, m1g ill. m2g. A kötélben húzóerő ébred. A két kötélszárban ébredő erőket jelölje K1 és K2.( ahol K1nem egyenlő K2)

A csiga tömege legyen: Mcs.


A megoldáshoz 6 egyenletet kell felírni:


Ezekből (1) és (6) a testek haladó mozgására vonatkozik, (2),(3),(4),(5) a csiga forgómozgására:


(1): m2*g-K2=m2*a

(2):(K2-K1)r=M

(3): M=Θ*β

(4): Θ=(1/2)Mcs*r^2

(5): ß=a/r

(6): K1-m1*g=m1*a

--------------------------

(2)-(3)-(4)-(5)-ből, kapjuk hogy?


K2-K1=(1/2)Mcs*a. Ezt az egyenletet Jelölje: (B)


(1) és (6) egyenletet pedig rendre: (A) és (C)

Ekkor 3 egyenletünk maradt:

---------------------

(A): m2*g-K2=m2*a

(B): K2-K1=(1/2)Mcs*a

(C): K1-m1*g=m1*a

------------------------

Megoldjuk az egyenletrendszert: A három egyenletet összeadjuk, akkor a kényszererők (Ki) kiesnek:


a=g*(m2-m1)/m1+m2+(1/2)Mcs


Behelyettesítve: a=2.86 m/sec^2

ß számolható (5)-ből.


Négyzetes uttörvényből t=gyök alatt (2h/g)

Szögelfordulás: (például) α=β/2*t^2

Forgatónyomaték: számolható (2)-ből

Tehetetlenségi nyomaték: (4)-ből.

Szögsebesség változás: dω=ß*dt

Fordulatok száma: z=α/2π


Most már érthető, ha elégedett vagy nyomj egy zöld pacsit.

2010. szept. 22. 21:00
 7/10 anonim ***** válasza:

A súrkódásról:


A feladat "ideálisnak" tekinthető:

Ez azt jelenti, hogy a csiga tengelyénél föllépő surlódástól eltekintünk.

Továbbá a kötél teljesen hajlékony, és a csiga peremén nem csúszik meg.

A kötél tömegétől eltekintünk.

A tehetetlenségi nyomaték számértékére elfogadjuk a korongra vonatkozó közelítő értéket.

Mindennemű egyéb befolyásoló - külső - tényezőktől eltekintünk. (Pl.kötélszárak lengése, kötél kopása, hőmérséklet, közegellenállás, mérési hibák, stb.)

2010. szept. 22. 21:04
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, most már értem. Zöld pacsi is jár érte:)

Utolsó kérdésem: hogy ha nem lenne meg a csiga tömege, hanem a súrlódási erő, akkor ki lehetne számítani valahogy ezekből az adatokból? (nem tanultuk, csak kíváncsi vagyok rá)

2010. szept. 22. 21:30
 9/10 anonim ***** válasza:

Ha elhanyagolható a csiga tömege, akkor értelem szerűen nem kell tehetetlenségi nyomatékkal sem számolni-(mert 0).


A tengelynél fellépő surlódás esetén ez egy harmadik, állandó erőként jelenne meg.


Ha a kötél csúszik a csigán (de a csiga még forog), akkor a rendszer szabadsági foka 2. Ebben az esetben is természetesen kiszámolhatóak a kérdezett adatok, csak bonyolultabb. A csiga gyorsítását ilyenkor nem a tapadási surlódás közvetiti, hanem a csúszási súrlódás. Ha adott a kötél, és a korong közötti mű együttható értéke, akkor kiszámolható a súrlódási erő, amely majd gyorsítja a csigát.

2010. szept. 22. 22:40
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2010. szept. 23. 16:01