Hogy lehet ezzel a képlettel számolni? (Házi feladat) Fizika (Hőtan)


Az órán ezt a "képletet" írtuk fel:


p1 p2

__ = __

T1 T2


A házi feladatot elvileg ez alapján kell megoldani, de egyszerűen nem megy.. a könyvbe is csak ennyi szerepel, gondolom egyenlettel (?) kell összehozni, de sehogy se akar kijönni a könyv hátuljában megadott végeredmény.


A feladatok:


Egy nyári délelőttön a benzinkútnál, amikor a hőmérséklet 20C, az autó kerekeiben 200 kPa-ra állítjuk be a nyomást.(A mért nyomás túlnyomást jelent) A külső légköri nyomást vegyük 100kPa-nak.

a) mekkora túlnyomás mérhető a tűző napon hagyott gépkocsi kerekeiben, ha a hőmérséklet 50C?

b) Mekkora lesz a keréknyomás hajnalban, amikor a levegő 10C-ra hűl le?



Egy befőttesüveget melegen, légmentesen zárunk le kör alakú, 8cm átmérőjű fedéllel. Ekkor a bezárt levegő hőmérséklete 80C. A légnyomás állandó értéke 101kPa. Mekkora erővel nyomódik rá a fedél az üvegre, ha a befőttesüveg kihűl, és a belső hőmérséklet 20C-ra csökken le?


A segítséget előre is köszönöm!


2010. szept. 21. 17:59
 1/4 anonim ***** válasza:

mit nem értesz rajta????


p1/t1 = p2/t2


200/20 =x/50 megoldod az egyenletet és hopp...meg lesz az eredmény


a b feladatot ehhez hasonlóan.


A másik feladat:


A = d^2*pí/4 (ajánlott m^2-be váltani)


ugyanúgy Gay-Lussac törvényét kell használni

101/80 = x/20

ahol x a légkörinél kisebb nyomás lesz.


a tetőt a légköri nyomás szorítja az üveghez. A nyomás a tetőn:

delta p = p légköri- p üveg


p = F/A ebből már a nyomóerőt könnyen megkaphatod

2010. szept. 21. 20:08
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia,

ne haragudj, de nem tudhatok mindent én se, de azért köszönöm, hogy szántál rám időt.


Az 1. feladat a) részét én is ezzel a gondolatmenettel próbáltam megoldani, így jött ki nekem 220,47 kPa, (A C-t átváltottam K-be) viszont a megoldókulcsban 230,7 kPa szerepel, ezért vetettem el ezt az ötletet. A feladatban szerepel még egy külső légköri nyomás ami 100 kPa, akkor ezek szerint annak nincs szerepe a megoldásban? a b) feladatba 193,17 kPa jött ki, ami a megoldó kulcs szerint szintén nem jó, 189,8 kPa-nak kell lennie... Ezért voltam elkeseredve..


A 2. feladatot majd még holnap átfutom, mert az még így se tiszta... :/


Köszönöm szépen még 1x ! :)

2010. szept. 21. 21:12
 3/4 anonim ***** válasza:

előző vagyok


1 a.

p1 (túl) = 200kPa-->P abszolút = P túl+ P légköri = 300 kPa

p2= légköri = 100kPa


t1 = 20°C

t2 = 50°C


pí/t1 =p2/t2--->p2 = (p1/t1)*t2 = 200*50/20 = 500 kPa túlnyomás (ide be lehet helyettesíteni relítv nyomást ill Celsiust is, hiszen az arány a lényeg).


b.

500/50 = x/10 ---> x = 100kPa TÚLNYOMÁS!!!! (hiszen végig azzal számoltam)



Nézzük a másodikat.


Amikor lezárom a befőttesüveget meleg, légkörivel azonos nyomású levegőt zárok bele. Amikor ez lehűl, lecsökken a nyomás. A külső, nagyobb légköri nyomás ezért a belső vákuummal szemben munkát végez--->rászorítja a tetőt az üvegre.


A külső légynyomás csak akkor tud kialakulni, ha az üvegben kisebb nyomás uralkodik mint a falán kívül. Hiszen ha megegyeznének, minden irányból ugyanakkora erő hatna az üvegre, nem történne semmi.


Tehát azt, hogy odatapad a tető az üveghez, a nyomáskülöngség okozza (delta p)


A nyomás az egységnyi felületre ható nyomóerőt jelenti, tehát p = F/A ahol p a nyomás

F a nyomóerő

A a felület


egy körkeresztmetszetű kupak felülete: r^2*pí vagy d^^*pí/4



szóval ki kell számolnod mekkore lesz a nyomás az üvegeb lehűlés után. Ezután kiszámolod a nyomáskülönbséget, melyből a nyomóerőt.



Ha nem világos valami írj.

Most nem számolgatom végig, mert kicsit hosszú napom volt...:)

2010. szept. 21. 21:53
 4/4 anonim ***** válasza:

Amúgy ne keseredj el miatta.

Ezek a példák amúgy is csak a tanterem falai között hitelesek és sehol máshol;)

kezdjük ott, hogy ideális gázok nincsenek, pedig ezek arra vonatkoznak.


És az iparban egy nagy reaktor tervezésekor pl eléggé fontos tud lenni ez az apróság:)

2010. szept. 21. 21:56