Egy akváriumba egy labdát az akvárium aljához rögzítünk egy fonállal, majd "a" gyorsulással gyorsítjuk. Ismert a folyadék sűrűsége, a test sűrűsége, a test mérete és a fonál hossza. Mennyi a fonál elhajlási szöge "a" gyorsulásnál?
VÁRJUNK, VÁRJUNK! Én úgy értettem a feladatot, hogy az akvárium ÁLL, és az alján mozgatjuk a kötelet. A másik végén van a test.
EZEK SZERINT az egész akvárium mozog? (Az már más.)
(9-es vagyok)
#9
Az a baj a megoldásoddal, hogy ha a rendszer nem csak nyugszik az asztalon, hanem gyorsul valamerre, akkor a felhajtóerő megváltozik.
Egy szemléletes fizikai képpel: Ahogy az akvárium gyorsulva rohan elfele, a víz a tehetetlensége folytán szeretne ebből kimaradni. Ezért megpróbál behúzódni a gyorsulással ellentétes sarokba. Azért, hogy ezt megtehesse agresszíven lép fel a labdával szemben és megpróbálja távolabbra szorítani a saroktól. Ezért a víz fokozza a felhajtóerőt és az irányát is módosítja, hogy a labda minél távolabb legyen a kedvenc sarkától.
Át tudod érezni ennek a fizikáját?
#11
Bocs, a 12-est párhuzamosan írtam, a 11-es hozzászólásoddal ezért azt nem olvastam előtte.
De talán így sem hiábavaló.
12 Nincs gond, krwkco. Én értettem félre a feladatot, a megoldásom arra az esetre jó, amikor az akvárium áll, és az alján mozgatunk 'a' gyorsulással egy kötelet, amely másik VÉGÉN a test van.
Mea culpa.
15: Kedves kérdező, tehát akkor az egész akvárium mozog? Mit mondott a tanár a g/a-s megoldásra?
A ctg(alpha)= a/g megoldás helyesnek tűnik. Ha a=0, akkor ctg(alpha)=0, amiből alpha=90°.
#15
Elnézést, ha eddig nem volt tiszta: Az akvárium gyorsul.
A tanár azt mondta arra szintúgy, hogy van benne jó gondolat, de mintha a #3as megoldáson tovább morfondírozott volna, emiatt azt gondolom az közelebb van a helyes megoldáshoz, de nem biztos.
A ctg(alfa)=a/g-nél azt találom furcsának, hogy ha behelyettesítesz az "a"ra értékeket, számomra irreálisnak tűnnek a végeredmények.
"A tanár azt mondta arra szintúgy, hogy van benne jó gondolat, de mintha a #3as megoldáson tovább morfondírozott volna, emiatt azt gondolom az közelebb van a helyes megoldáshoz, de nem biztos."
Ilyen jelekből akarod megtudni, hogy mi a jó megoldás? Egy félresikerült megoldáson is lehet sokat gondolkodni, ha eléggé bonyolult.
Az én megoldásom egyszerű és kristálytiszta fizika. Mi nem tetszik benne?
"tg(alfa)=g/a, "a" nem lehet 0, és tg90° nem létezik, nem?"
Ez csak matematikusi okoskodás. A fizikában és a való életben ennek van értelme. Egyszerűen egy 90fokos irányt jelez, aminek a tangense nagyon nagy. Vagy ki lehet trükközni, mint ahogy 15-ös javasolta.
19: Hát igen, de akkor mi szükség van a sűrűségekre, meg a fonál hosszára? Mert akkor csak az a/g arány számít.
Gyanús nekem, hogy a feladat nincs rendesen megfogalmazva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!