Mekkora átlagos erő hat egy 34,641 cm testátlójú kocka alakú akvárium egyik függőleges oldalfalára? (A külső légnyomástól eltekintünk.)

Valaki tud segíteni?
2020. máj. 28. 18:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Én nemtudom megoldani az egészet de a későbbi válaszolóknak segíthet: Ha jól számolom egy 20 cm élhosszúságú (így 8 liter űrtartalmú) kockáról van szó.

8 liter (4°C-s) víz= 8kg

A továbbiakat a többiekre bízom, remélem ezzel is segítettem.

2020. máj. 28. 20:12
 2/6 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok

Raneztem wikipediara es az alapjan valahogy ugy oldanam meg hogy 8*10=80N

20*20*4=1600cm2=16dm2=0.16m2

80/16*100=500N/m2

Nyugodtan pontozzatok le ha rossz a megoldás, nem vettük meg ezt suliban csak unalmamban jöttem fel gyakorira

2020. máj. 28. 20:24
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!❤
2020. máj. 28. 20:32
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Rossz a wikipédiás megoldásod. Nem is érted szerintem hogy mit számoltál...

Az oldalfalakat lineárisan megoszlóerő terheli, nem pedig egyenletesen megoszló amivel te számoltál. Azaz a víz felszínénél a ható erő zérus, a vízfenéken pedig maximális. Nem nehéz rájönni hogy a hidrosztatikai nyomás odalent p=2000N/m^2. A lineárisan megoszlás miatt pedig háromszögterülettel kell számolni:

A megoszlóerőt a fenéktől a vízmagasság harmadában körbemenő vonalterhelés helyettesíti:

Fvonal=2000Pa*0,2m*1/2 =200N/m.

Egy fal szélessége 0,2m ezért az egy falhoz tartozó

helyettesítő koncentrált erő:

F=200N/m * 0,2m =40N.

2020. máj. 28. 21:29
 5/6 anonim ***** válasza:

#1 vagyok

#4 lehet legközelebb ha unatkozok es ilyesmi helyre tevedek inkabb csak magamban probalom megoldani, mert ahogy most leirtad rajottem hogy nincs tul sok fogalmam a temarol, a kerdezotol meg bocsánat a rossz "megoldasomert"

2020. máj. 28. 21:51
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Addig jó hogy kiszámoltad a kocka oldalát. Csak utána amit irogattál nem hiszem hogy a kérdezőnek világos, főleg hogy a gondolatmenetet nem mondtad el. Amúgy én nem pontozlak le, a mai világban figyelemre méltó, ha valaki önszorgalmából tanul.


De ha az én megoldásomat megértetted, akkor annak mintájára kiszámolhatnád azt, ha nem kockába, hanem hengeres edénybe van a víz. A víz magassága legyen egyenlő a henger átmérőjével!


Ha ez megy és érted, akkor már hasonló feladat ha lesz legközelebb, nyugodtan írhatod a jó megoldást. (Lehet hogy legközelebb szabályos háromszög alapú téglatest lesz az edény...)

2020. máj. 28. 22:01