Hogyan kell megoldani az alábbi tételeket? ( C-tételek a lehetséges kémia érettségiből)
1. Két szerves vegyület összetétele CnHn képlettel adható meg. Az egyik közönséges körülmények között, a másik csak Fe por jelenlétében melegítve reagál a brómmal. Adja meg a két vegyület egy-egy lehetséges nevét! Indoklás! Egyenlet!
2. Gázok azonosítása: két tartály közül az egyik négyszer akkora térfogatú, mint a másik. A bennük lévő gázok nyomása, hőmérséklete, és tömege azonos. Hogyan lehet ez? Mi lehet ez a két gáz?
3. Hogyan változik a vízionszorzat és a desztillált víz pH-ja a hőmérséklet emelésével és miért
1. kérdés: biztos hogy jól másoltad be az összegképletet? Ilyen szerves vegyületet nem ismerek, esetleg az alkének összegképlete CnH2n lenne, az alkineké CnH2n-2.
2.kérdés: mivel a két gáz p-a, és T-e megegyezik, így a négyszeres térfogat négyszeres mólszámot is jelent. A két gáz tömege is egyenlő, így a tömegüket egységesen m-nek véve, a mólszámaikat pedig n-nek és 4n-nek véve, ezek hányadosaival kapjuk meg a két gáz moláris tömegét (m/n és m/4n). Tehát, adott a kérdés hogy melyik gáz moláris tömegének négyszerese egy másik gáz moláris tömege. Pl. a metán moláris tömege 16 g/mol, a kén-dioxidé pedig 64 g/mol, ami a metánénak a négyszerese, így ez lehetett a két keresett gáz.
3.feladat: a hőmérséklet emelésével az oxóniumion-koncentráció növekszik, a pH pedig csökken. Ennek oka, hogy a koncentrációk 1-nél kisebb pozitív törtszámok, aminek a negatív logaritmusa az adott oldat pH-ja, így a pH értékek folyamatosan csökkennek. (Az oxóniumion-koncentráció azért növekszik, mert a magasabb hőmérsékleten nagyobb a vízmolekulák disszociációjának sebessége és mértéke (alfa %). Azonban a desztillált víz kémhatása továbbra is semleges marad.)
Az egyes kerdesnel jol adtad meg a kepletet.
Az egyik megfelelo az etin (C2H2)amely telitetlensege miatt konnyen viheto bromaddicios reakcioba.
A masik pedig a benzol (C6H6), amely viszont stabilabb mint az etin, es brommal szobsztitucios reakcioba viheto vas katalizatorral, es enyhe melegitessel. Ha ezeket beirod a googleba akkor kiadja a reakciokat, de ha nagyon kell szívesen lerajzolom neked.
A 3-asnal annyi kiegeszitest irnek, hogy:
Oxonium ion koncetracio no, amiert a valaszolo leirta. Azt is leirta, hogy a ph=-lg[H3O+]
Viszont ezt jo ha megjegyzed (meg jobb ha megerted, de matematikai okat most nem reszletezem), hogy minel nagyobb szamot irsz az oxoniumion koncetracio helyere annal kisebb lesz a pH erteke, amit a szamologep kiad. Rengeteg egyszeru választashoz meg tok tudja mihez jo, ha ezt kapasbol tudod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!