Kémia érettségiben valaki tud segíteni? Nem értek egy példát?


Sziasztok!


Idén érettségizem kémiából, és kaptunk egy feladatsort, viszont senkivel nem tudom megírni az utolsó feladatot, anyum sem érti.


"Egy kristályvíz tartalmú fém-szulfát 12,50mol%-a a vízmentes vegyület. A kristályvizes anyagban 12,99 tömeg% kén van. Hány kristályvizet tartalmaz a vegyület egy mólja? mennyi a kristályvíz tartalmú vegyület moláris tömege? Mi a vegyület képlete?"


Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat, óriási segítség lenne! :)



2018. jan. 3. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:

No lássuk:

12.5 mol% azt jelenti, hogy a vegyületben a moloknak csak nyolcada a só, a maradék víz, tehát a só-víz arány 1:7, ergo Men(So4)x*7H2O a képlet (Me az ismeretlen fém). Innét kapásból rá lehetne vágni, hogy magnézium, mert az kristályosodik 7 kristályvízzel, de inkább oldjuk meg.

TFH a fém +1 iont ad. Ekkor a képlet Me2SO4*7H2O lesz, a moltömeg pedig 2*M(Me)+96+7*18. Azt is tudjuk, hogy a kén 12.99%-ban van jelen, tehát igaz az, hogy .1299=32/moltömeg (nem írtam be az egészet, lásd fent). Ekkor a fém atomtömegére nézve egy egyismeretlenes egyenleted van, a megoldás12.077 g/mol, ami kb. a szén lenne, tehát nem megoldás.

TFH a fém +2 iont ad. Ekkor a képlet MeSO4*7H2O, a moltömeg M(Me)+96+126. Előzőhöz hasonlóan itt is 12.99% a kèn, az egyenlet felírható, a fém atomtömegére 24.1538 g/mol adódik, ami a magnézium.

El lehet játszani +3 töltésű fèmionnal is, akkor az atomtömeg 162.23 g/mol, szerintem nincs ilyen.

2018. jan. 4. 11:04
 2/5 anonim ***** válasza:

A fém oxidációfoka lehet +1, +2 és +3. Ezekre az általános képletek:


+1: Me2SO4 • nH2O

+2: MeSO4 • nH2O

+3: Me2(SO4)3 • nH2O


...12,50 mol%-a a vízmentes vegyület: az általános képletekben 1 mol fém-szulfát és n mol kristályvíz van, az 1 mol 12,50 mol%, az (1+n) mol pedig 100 mol%, ebből n:


1 / 12,5 = 1+n / 100

n = 7, így:


+1: Me2SO4 • 7H2O

+2: MeSO4 • 7H2O

+3: Me2(SO4)3 • 7H2O


+1: A moláris tömeg: 2*M(Me) + 96,06 + 126,14 = 2*M(Me) + 222,20


... 12,99 tömeg% kén van: a tömegtörtet fölírva a vegyület 1 moljára:


0,1299 = 32,06 / (2*M(Me) + 222,20)

M(Me) = 12,30 g/mol, nincs ilyen fém


+2: M(Me) = 24,60 g/mol (az előző eredmény duplája), Me = Mg


+3: A moláris tömeg: 2*M(Me) + 3*96,06 + 126,14 = 2*M(Me) + 414,32


0,1299 = 32,06 / (2*M(Me) + 414,32)

M(Me) = negatív szám


MgSO4 • 7H2O magnézium-szulfát-heptahidrát, keserűsó

2018. jan. 4. 11:16
 3/5 anonim ***** válasza:
#2, a megoldásod vége felé hibás, +3 oxidàciófoknàl 3 kèn van a vegyületben, tehát a szàmlálód 3*32 lesz.
2018. jan. 4. 11:19
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazad van, elnéztem, köszönöm.


*0,1299 = 3*32,06 / (2*M(Me) + 414,32)

2018. jan. 4. 14:49
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek!
2018. jan. 4. 14:50