2009. májusi középszintű kémia érettségiben az 5/B feladatban a b részben miért kell kivonni az oxigén tömegét és az Na2CO3 miért 0,320 mol (nekem 0,360)?

2011. okt. 2. 17:28
 1/6 BKRS ***** válasza:

1)Az oldodast es a H2O2 bomlast kovetoen kellett szamolni a koncentraciot.

Az O2 elszall az lodatbol, elreagal a szennyezo anyaggal es kivalik, stb... Mindenesetre az oldatban nem lesz benne.

Ezert kell kivonni.

2011. okt. 3. 16:29
 2/6 BKRS ***** válasza:

Gondolom akkor odaig stimmel, hogy

n(Na2CO3) = 12,74 g / 106 g/mol = 0,120 mol


Ott lehet a gond, hogy mennyi a

n(2 Na2CO3 ⋅ 3 H2O2)

Ezt mar az elso reszben kiszamoltad: 0,1 mol kellett, hogy legyen, kulonben ott mar hibas eredmenyt kaptal volna.


n(Na2CO3)(össz) = n(Na2CO3) + 2 ⋅ n(2 Na2CO3 ⋅ 3 H2O2) = 0,320 mol

2011. okt. 3. 16:32
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi
2011. okt. 3. 22:10
 4/6 A kérdező kommentje:
Hogy is jött ki a 0,1 mol?Mert most már az se jön ki.Előre is köszi!
2011. okt. 3. 22:16
 5/6 BKRS ***** válasza:

24,2 tömeg% nátrium-perkarbonát (2Na2CO3⋅3H2O2) volt a mosoporban.

130g-nak a 24,2%-at igy szamoljuk ki:

m(nátrium-perkarbonát) = 130 g ⋅ 0,242 = 31,46 g


Na most az kerdes, hogy ez hany mol.

1 mol az 314 g

Akkor ez a 31,4g, az nyilvan 0,1 mol.

2011. okt. 5. 02:38
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi
2011. okt. 5. 23:10